Praca na etacie czy własna działalność?
Dla wielu ludzi własna działalność to kusząca perspektywa – brak szefa i duża niezależność to czynniki, które zdecydowanie przemawiają na jej korzyść. Jednak praca na etacie ma również wiele plusów, o których wydajemy się zapominać. Wielu nie zamieniłoby jej na własną działalność z kilku powodów, które omówimy poniżej.
Niezależność
W pracy na etacie masz bardzo ograniczoną niezależność. Musisz zaczynać i kończyć o określonych godzinach, pracować wyznaczoną ilość czasu, urlop dostaniesz dopiero wtedy, kiedy Twój szef się na to zgodzi, a Twoje pomysły nie zawsze będą wykorzystane.
Mając własną działalność sam określasz czas pracy i decydujesz kiedy masz wolne. Ty ustalasz prawa i obowiązki swoim pracownikom, wybierasz z kim nawiązać współpracę lub jakie projekty zostaną wdrożone. Nikt nie podejmuje decyzji za Ciebie, co może też trochę przerażać, bo jesteś zdany sam na siebie. Jednak dla wielu ludzi jest to coś, czego potrzebują i nie zamieniliby tego na nic innego.
Więcej pracy na etacie czy we własnej firmie?
Mimo że prowadząc własną działalność decydujemy o swoim czasie, wcale nie oznacza to, że będziemy mieli go więcej. Pracując na etacie poświęcasz około 160 godzin miesięcznie, a na własny biznes potrzebować będziesz minimum 200. Szczególnie na początku trzeba poświęcać firmie możliwie jak najwięcej czasu, żeby ją jak najlepiej rozwinąć. Oznacza to mniej możliwości na odpoczynek, a czasem nawet pracę w weekendy. Dla wielu jest to zdecydowany minus. Większość właścicieli firm potrafi jednak poradzić sobie z tym i ceni fakt, że te 200 godzin mogą rozłożyć według swoich preferencji. Trzeba posiadać tutaj sporo samodyscypliny i umieć dobrze zorganizować sobie czas.
Formalności
Na etacie wszelkimi formalnościami związanymi z ZUSem zajmuje się Twój pracodawca. Dostajesz wypłatę pomniejszoną o odpowiednie składki, a zaliczki na podatek dochodowy są wpłacane co miesiąc do Urzędu Skarbowego. Od tego roku pracodawcy zajmą się nawet deklaracjami PIT, dlatego ilość obowiązków formalnych na etacie jest jeszcze mniejsza.
Jako właściciel własnej firmy sam musisz rozliczać się z ZUSem, Urzędem Skarbowym i innymi urzędami. Ty będziesz opłacał ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i będziesz odprowadzał składki. Plusem jest fakt, że przez pierwsze 2 lata opłaty te są niższe. Jeżeli uważasz, że sam sobie ze wszystkim nie poradzisz, w formalnościach pomoże Ci biuro rachunkowe. AP Księgowość to poznańskiego przykład biura, które pomoże Ci z pełną księgowością.
Zarobki
Pracując na etacie masz określoną stawkę i nie musisz się martwić o stabilność zarobków. Często jest też szansa na bonusy i premie od szefa lub podwyżkę za dobrą pracę. Pracodawca ma obowiązek wypłacenia Ci Twojej pensji, dlatego masz gwarantowane, że co miesiąc będziesz miał z czego żyć. Ta pewność jest zdecydowanym plusem, jednak jeżeli jesteś odporny na stres i przygotowany na okresy niepewności finansowej, własna firma może być opcją dla Ciebie.
Wielu ludzi, którzy chcą założyć własną firmę zachęca wizja dużych pieniędzy. Rzeczywiście, działalność gospodarcza może przynieść pokaźne zyski, szczególnie wraz ze zdobywaniem kolejnych klientów, zatrudnianiem pracowników i rozrastaniem się. Jednak nie masz gwarancji, że zyski będą stałe. Nastaną okresy, kiedy będziesz miał więcej klientów, ale będą też takie, gdy będzie ich znacznie mniej. Wtedy Twoje dochody będą niższe. Trzeba się również liczyć z kosztami inwestycji, zwłaszcza na początku.