Praca na wakacje za granicą – co należy wiedzieć?

biura-coworkingowe

Wakacyjna praca może być świetnym rozwiązaniem dla tych uczniów i studentów, którzy chcieliby wykorzystać wolne miesiące na zdobycie doświadczenia zawodowego i zarobienie pieniędzy. Ci którzy wyjadą w tym celu za granicę zyskają dodatkowo możliwość poznania innego kraju, a także możliwość podszlifowania swoich umiejętności językowych.

Pierwszy samodzielny wyjazd za granicę może wiązać się nie tylko ze stresem, ale również ryzykiem. Dlatego też, by zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto wniknąć w kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zbierz informacje

Wybierz kraj, do którego chcesz pojechać w celu pracy sezonowej. Warto przejrzeć informacje na temat kilku różnych możliwości i zdecydować się na tą, która będzie najodpowiedniejsza w Twoim przypadku. Dowiedz się, jakie wymagania formalne musisz spełnić, by ubiegać się tam o pracę a także jakie prawa będą przysługiwać Ci jako pracownikowi. Warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, a także od razu przygotować informacje o tym gdzie możesz uzyskać pomoc w razie jakichkolwiek kłopotów.

Wiarygodność oferty

Szukając pracy w internecie można trafić na wiele ofert, które już na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane. Ogłoszenia, które budzą Twój niepokój powinny zostać od razu odrzucone. Jednak nawet wybierając spośród tych, które wyglądają na uczciwe należy zachować czujność. Warto poszukać w internecie opinii na temat danego pośrednika lub pracodawcy, a także sprawdzić podane w ogłoszeniu informacje dotyczące firmy.

Zapoznaj się z umową

Kiedy zdecydowałeś się już na jedno z ogłoszeń i dostałeś ofertę pracy, pamiętaj aby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Sprawdź dokładne warunki pracy w niej zawarte i upewnij się czy odpowiadają wcześniejszym ustaleniom. Jeśli pracodawca oferuje zakwaterowanie lub wyżywienie, dopytaj o ewentualne dodatkowe koszty z tym związane. By uniknąć oszustwa omijaj ogłoszenia, w których pośrednik oczekuje wpłaty zaliczki jeszcze przed podpisaniem umowy.

Znajdź mieszkanie

Jeśli Twój przyszły pracodawca nie oferuje opcji zakwaterowania, warto rozejrzeć się za odpowiednim miejscem jeszcze przed wyjazdem. Możliwe, że znasz kogoś w okolicy do której się wybierasz kto udzieli Ci pomocy w znalezieniu lokum albo nawet pozwoli Ci się u siebie zatrzymać. W przeciwnym wypadku skorzystaj z lokalnych stron z ogłoszeniami. Samodzielne wynajęcie mieszkania czy nawet pokoju może być dość kosztowne, dlatego warto rozejrzeć się za możliwością znalezienia współlokatorów.

Zadbaj o ubezpieczenie

Jeżeli zdecydowałeś się na wyjazd do innego europejskiego kraju, przed wyjazdem zadbaj o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej Twoje polskie ubezpieczenie w UK czy Hiszpanii również będzie ważne. Będzie jednak pokrywało tylko nagłe wypadki i niezbędną pomoc medyczną. By mieć pewność, że żaden niespodziewany wypadek nie sprawi, że wrócisz do kraju z ogromnym rachunkiem za leczenie, warto rozejrzeć się za odpowiednią polisą ubezpieczeniową dla osób wyjeżdżających do innego kraju w celach zarobkowych.

Wakacyjna praca może być świetną przygodą pod warunkiem, że zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Upewnij się co do wiarygodności wybranej oferty i pamiętaj o poinformowaniu  zaufanej osoby w kraju o swoich planach wyjazdowych. Dzięki temu, będziesz mógł cieszyć się poznawaniem nowego miejsca bez zmartwień.