Praca tymczasowa – wady i zalety

wady-i-zalety-pracy-tymczasowej

Niestabilna gospodarka, ciągłe wahania i spadki produkcji, konieczność ograniczania kosztów – to wszystko składa się na dużą ostrożność polskich pracodawców, także w sferze planowania spraw kadrowych przedsiębiorstwa. Wszystko to determinuje najmowanie pracowników tymczasowych dopiero w momencie nagłego zapotrzebowania na ręce do pracy. Chociaż ta forma zatrudnienia wciąż budzi niemałe kontrowersje, dla wielu ludzi jest szansą, której do tej pory nikt nie chciał im dać. Co warto o niej wiedzieć?

W naszym kraju wciąż pokutuje przekonanie, że nie zapewnia bezpieczeństwa, świadczeń dodatkowych i najczęściej ogranicza się do zajęć, których nikt nie chce, a największe korzyści mają z niej nie sami pracownicy, co pracodawcy. To błędne myślenie i warto z nim walczyć! Praca tymczasowa jest przede wszystkim rozwiązaniem dla osób szukających zajęcia od zaraz, ale także pracodawców, którzy traktują tę formę zatrudnienia jako początek dłuższej współpracy.

Co to jest praca tymczasowa i dla kogo jest najlepsza?

Często nazywa się ją również leasingiem pracowniczym, który łączy pracownika, pracodawcę i agencję pracy tymczasowej, a ta jest swoistym spoiwem pozostałych dwóch podmiotów. Formalnie pracownik zatrudniony jest w agencji pracy tymczasowej, takiej jak http://www.gppeople.pl/, jednak wykonuje swoje obowiązki we wskazanym przedsiębiorstwie. Nie musi jednak martwić się ani o sprawy administracyjne, w tym wypłatę wynagrodzeń, odprowadzenie podatku i składek ZUS – wszystkim tym zajmuje się agencja. Co warto podkreślić, ta forma zatrudnienia pozwala na elastyczność i wykonywanie obowiązków w pełnym lub w niepełnym wymiarze godzin, dając jednocześnie ogromny komfort w szczególności osobom młodym, np. studiującym dziennie, które zazwyczaj nie są w pełni dyspozycyjne.

Zalety pracy tymczasowej

Wbrew powszechniej opinii, praca tymczasowa ma wiele zalet. Największą z nich jest bezsprzecznie perspektywa niezależności finansowej, która skusi niejednego studenta i osobę długo bezrobotną. Praca tymczasowa wiąże się też z elastycznymi godzinami wykonywania obowiązków i możliwością poszerzania swojego doświadczenia w trudnej sytuacji obecnego rynku pracy. Pracownik tymczasowy nie musi się też martwić o prawdopodobieństwo nagłego zwolnienia oraz monotonii. Taka forma zatrudnienia daje bowiem niezwykle ciekawą ścieżkę kariery zawodowej i niejednokrotnie znacznie wyższe zarobki niż etatowemu pracownikowi.

Wady pracy tymczasowej

Wśród najczęściej wymienianych wad pracy tymczasowej wymieniane są: brak poczucia bezpieczeństwa, brak polotu z powierzanych zadaniach, brak świadczeń dodatkowych i co najsmutniejsze – nadużywanie tej formy zatrudnienia przez polskich pracodawców. Całe szczęście aspekt ten powoli zaczyna się zmieniać na lepsze.