Praca w biurze czy w domu?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz interesy od jakiegoś czasu, czy dopiero zaczynasz, masz różne możliwości w zakresie miejsca pracy. Czy wynajmujesz powierzchnię biurową czy preferujesz pracę w domu? Wybierz źle, a twoja firma może ucierpieć … lub możesz skończyć z mnóstwem niepotrzebnych wydatków. Dzisiaj przyjrzymy się zaletom i wadom zarówno przestrzeni biurowej, jak i pracy w domu, aby pomóc Ci zdecydować, która z nich działa lepiej dla Ciebie i Twojej firmy.

office-work-1149087_960_720

Powierzchnia biurowa

Plusy

Rozproszenia. Jesteś daleko od rozrywek w domu – kwestie takie jak:

  • zadania domowe,
  • dzieci,
  • zwierzęta domowe.

To wszystko, co może odciągnąć twoją uwagę od pracy jest z dala. Są też pewne granice między pracą a domem. Możesz łatwiej opuścić pracę niż podczas pracy w domu. Łatwiej jest także wyznaczyć granice rodzinie i przyjaciołom, którzy mogą zobaczyć “biuro biurowe” jako bardziej uzasadnione niż domowe biuro.

Praca z zespołem.

Chociaż istnieje wiele strategii i technologii, które sprawiają, że budowanie zespołu jest tak samo skuteczne (jeśli nie bardziej) w wirtualnej przestrzeni, wiele firm nadal woli, aby ludzie spotykali się w tym samym pokoju na spotkania twarzą w twarz. Posiadanie przestrzeni biurowej takiej jak powierzchnie biurowe w gdańsku HAXO znacznie ułatwia te spotkania.

Postrzeganie.

Jeśli masz firmę, która wymaga, aby klienci przychodzili do Ciebie, zamiast Ty do nich, to posiadanie powierzchni biurowej jest prawie koniecznością. Nie możesz mieć skutecznych spotkań z klientami w Starbucks i zachować atmosferę profesjonalizmu w pokoju obok sypialni.

Minusy

Nieskuteczność. Jesteś poza domem, co oznacza, że tk ciężko jest wykonywać domowe czynności, takie jak pranie czy przygotowywanie dań, jakbyś pracował w korporacyjnej karierze (tak naprawdę jednym z sekretów osobistej produktywności jest to, że pracuje się w domu pomiędzy spotkaniami).

Dojazdy. Musisz jechać do swojego biura, zamiast przejść korytarzem.

Wydatki. Posiadanie powierzchni biurowej oznacza dodatkowe wydatki na czynsz i obejmują inne rzeczy, takie jak linie telefoniczne i WiFi.

Zmniejszona wydajność. Posiadanie przestrzeni biurowej oznacza, że Twój zespół może się spotkać osobiście, a spotkania te mogą marnować mnóstwo czasu i pieniędzy. Jeśli więc nalegasz na organizację spotkań, przynajmniej zorganizuj skuteczne spotkania w przejrzystych ramach czasowych, porządku obrad i aby było na nich tak niewielu ludzi, jak to konieczne, aby osiągnąć założone cele.

Rozproszenia. Tylko dlatego, że nie pracujesz w domu, w którym twoje dziecko i twój pies będą cię rozpraszać, nie oznacza, że nadal nie będziesz rozpraszać. Współpracownicy, niezależnie od tego, czy znajdują się w tym samym biurze, czy pracują w korytarzu, zwykle są zabieraczem czasu, który zatrzyma się na pogawędkę za każdym razem, gdy robią sobie przerwę. Będziesz chciał od razu zdusić to w zarodku, aby utrzymać wysoką produktywność.

Oczywiście nie istnieje coś takiego jak złoty środek – jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego warto rozważyć dla siebie wszystkie wymienione plusy i minusy i zdecydować.