Praca w poligrafii – na czym polega? Czy to praca dla Ciebie?

3bda968ef84490bffe3f8af96bf4726f

W ogólnopojętej technologii w ostatnim czasie nastąpiło wiele dynamicznych zmian, których konsekwencją jest automatyzacja, czyli ułatwienie samej pracy, którą w większości wykonują maszyny. Wydaje się, że praca drukarza jest coraz rzadziej spotykanym zawodem, jednak nadal istnieje zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie. Czy jednak każdy nadaje się do pracy w tej dziedzinie? Jakie kwalifikacje oraz cechy osobowości przydają się do pracy w poligrafii? Zaraz się przekonamy.

Na czym polega praca w poligrafii?

Zacznijmy od tego, czym zajmuje się pracownik poligrafii. Otóż drukarz zajmuje się całym procesem związanym głównie z książkami i czasopismami, jednak praca drukarza obejmuje również produkcję ulotek i czasami również opakowań. I chociaż w obecnych czasach większość prac wykonują za ludzi maszyny, to istnieją takie obowiązki, które przez maszyny są niemożliwe do wykonania.

Jak rozpocząć pracę w branży poligraficznej?

Patrząc na rodzaj szkół kształcących przyszłych pracowników do pracy w zawodzie drukarza nietrudno taką znaleźć i to praktycznie na każdym etapie, zaczynając od szkoły średniej, kończąc na studiach wyższych. Najczęściej jednak w tym zawodzie kształcą szkoły policealne i to z nich najczęściej korzystają przyszli pracownicy tegoż zawodu. Nie każdy decyduje się na kontynuację nauki na studiach wyższych i absolwentów poligrafii jest stosunkowo mało i nie jest to przeszkodą w podjęciu pracy, jednak może stwarzać trudności podczas awansu zawodowego. Wymagane wykształcenie to jedno, natomiast w pracy drukarza niezbędna jest wiedza techniczna oraz pewne umiejętności natury artystycznej, które uławiają pracę przy projektach czy ostatecznej szacie graficznej drukowanych elementów. W całym procesie druku niezbędna jest również dokładność wykonywanych obowiązków oraz cierpliwość, dzięki czemu wszystkie wytwory drukarskie wychodzące spod naszych rąk będą przyjemne do czytania, a także ucieszą oko czytelnika.

Drukarz- praca z tradycjami

Wystarczy zapoznać się z podstawami wiedzy o drukowaniu (tutaj znajdziesz potrzebne informacje o drukowaniu), żeby zobaczyć, jakie zapotrzebowanie istnieje na druk, niezależnie od ilości nakładu drukowanych książek i czasopism. Chociaż wydaje się, że czytelnictwo jako proces spada, to rynek poligraficzny zyska zapotrzebowanie na inną formę pracy, chociażby związaną z produkcją opakowań. Warto jednak wiedzieć, że przemysł poligraficzny pełen jest długowiecznej tradycji, dlatego też nie można zapomnieć o tym, że poligrafia jest prestiżowym rodzajem pracy. Branża ta, choć wydaje się skondensowana, daje możliwość rozwoju własnego jak i swojej firmy działającej w branży na wiele sposobów. Warto jest wziąć pod uwagę pracę w branży drukarskiej, jeśli szukamy innego rodzaju zatrudnienia oraz możliwości rozwoju zawodowego. Mówiąc o zarobkach w branży poligraficznej, są one uzależnione od zajmowanego stanowiska, doświadczenia zawodowego i wykonywanej pracy.