Praca w sklepie z odzieżą – plusy i minusy

1019-14

Z całą pewnością każde zajęcie czy praca zawodowa ma swoje zalety, ale także i wady. Tak więc przed podjęciem każdego takiego wyzwania, zastanawiamy się jakie plusy i minusy ma oferowana nam praca. My dzisiaj zastanowimy się co pozytywnego, ale także i negatywnego można powiedzieć o pracy w sklepie z odzieżą.

Sklep sklepowi nie równy

Rzecz jasna nie można tego generalizować i każdego takiego sklepu „wsadzać do jednego wora”. Można przecież pracować albo w eleganckim salonie odzieżowym albo w osiedlowym tak zwanym „second-handzie”, albo w jednej ze znanych sieciówek w dużych galeriach handlowych. Takie sklepy różnią się od siebie oczywiście prawie wszystkim. Zaczynając od jakości asortymentu, poprzez wystrój wnętrza czy natężenie ruchu a kończąc na bardzo zróżnicowanych cenach. Tak samo więc jak i same sklepy różnią się między sobą „poziomem”, tak i praca w nich może znacznie się różnić. Oczywiście można również znaleźć „punkty wspólne” i od tego postaram się zacząć.

Zalety? Jak najbardziej!

Generalnie wbrew wielu obiegowym, często niesprawiedliwym opiniom, praca w sklepie odzieżowym ma swoje zalety. Niewątpliwym plusem takiej pracy jest to, że można trafić do niej w bardzo młodym wieku, bez żadnego wykształcenia czy doświadczenia. Bardzo często korzystają więc z tego bardzo młode osoby (głównie kobiety), dla których nie rzadko praca w sklepie z odzieżą, jest pierwszym doświadczeniem zawodowym. Dość często można ją też łączyć ze studiowaniem. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli duże sklepy sieciowe, w których pracują w zdecydowanej większości głównie bardzo młodzi ludzie. Z tego też powodu grafiki są dość elastyczne i pracę można połączyć z innymi zajęciami, na przykład wspomnianym studiowaniem.

Niewątpliwie zaletą takiej pracy jest też możliwość rozwoju i nauczenia się czegoś nowego. Brzmi to oczywiście jak banał i na pierwszy rzut oka, być może wcale nie pasuje do pracy w sklepie z odzieżą. Z całą pewnością można się jednak w niej nauczyć obsługi kasy fiskalnej czy nabrać doświadczenia w bezpośrednim kontakcie z klientem.

Te umiejętności mogą przydać się w dalszej karierze zawodowej. Zwłaszcza, że w takich sklepach dość szybko i bez specjalnego wykształcenia, można awansować na wyższe stanowisko. Dość dużo młodych osób pracujących rok czy dwa, zostaje kierownikami zmiany czy z biegiem czasu nawet całego sklepu. Z głównych zalet takiej pracy, można wymienić jeszcze fakt, że w gruncie rzeczy taka praca nie jest ciężka, może być oczywiście męcząca, ale nie jest to ciężka praca fizyczna. Pracownicy chwalą też sobie tak zwane „zniżki pracownicze”, dzięki którym mogą nabywać produkty znajdujące się w sklepowym asortymencie dużo taniej niż zwykli klienci.

Są także wady

Skupiliśmy się na zaletach, przejdźmy więc teraz do wad. Bez wątpienia praca w sklepie odzieżowym, nie należy do zajęć szczególnie dochodowych. To z całą pewnością jeden z głównych minusów. Na pewno jest to też praca dość monotonna. Minusem jest też panujący w coraz większej ilości takich sklepów, tak zwany „wyścig szczurów”. Pracownicy musza napraszać się klientowi, walczyć o niego ze współpracownikami, ponieważ potem są rozliczani z wyników swojej pracy. Od jakiegoś czasu nie jest to już więc praca spokojna i bierna. Teraz zaczęto wprowadzać tak zwaną „sprzedaż aktywną” czyli agresywne zaczepianie klientów i oferowanie im swojej „pomocy”. Wadą tego zajęcia może być też fakt, że klienci dość często są niemili, agresywni, aroganccy. Pracownik jednak musi zachować stoicki spokój i bez mrugnięcia okiem wysłuchiwać pretensji klienta. Nawet jeżeli są one nieuzasadnione. Na pewno nie jest to więc zajęcie dla ludzi niecierpliwych i wybuchowych.

Podsumowując, tak jak pisałem na początku swojego wywodu, każda praca ma swoje mocne i słabe strony. Jeżeli chcielibyśmy przejmować się minusami jakiegoś zajęcia, musielibyśmy być chyba notorycznie bezrobotni. Praca w sklepie odzieżowym nie jest więc wyjątkiem. Można znaleźć jej pozytywne aspekty, można też negatywne. Wydaje mi się jednak, że zwłaszcza w przypadku młodych osób (zwłaszcza dziewczyn), pozytywne chyba lekko przeważają .

Pomocy w przygotowaniu artykułu udzielił nam pracownik sklepu http://www.krolowa-shoppingu.pl/ – tania odzież damska – dziękujemy!