Praca po 40. roku życia – Jak ją znaleźć?

Zgodnie z powszechną opinią, po ukończeniu 40. roku życia zmniejszają się nasze szanse na znalezienie dobrej pracy. Ulega jej wiele osób w średnim wieku i nawet nie podejmuje żadnej próby zdobycia atrakcyjnej posady. Poddają się w przekonaniu, że młodsza konkurencja na rynku pracy dyskwalifikuje ich już na starcie. W rzeczywistości okazuje się, że zupełnie niesłusznie. Jak znaleźć zatrudnienie po 40. roku życia?

Doświadczenie zawodowe to Twój atut

Pod względem doświadczenia zawodowego to czterdziestolatek góruje nad młodymi absolwentami studiów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Przeglądając oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl zwróć uwagę na ogłoszenia, w których mowa jest właśnie o wymaganym doświadczeniu. Nawet, jeśli nowa praca tylko w niewielkim stopniu pokrywa się z Twoim dotychczasowym zajęciem.
Pamiętaj, że doświadczenie zawodowe to nie tylko znajomość konkretnych zagadnień. To również umiejętność współpracy z zespołem, znajomość danego rynku i szereg kompetencji, które pozwolą Ci w krótkim czasie wdrożyć się w nowe obowiązki. Zadbaj, by informacje o nich znalazły się w dokumentach aplikacyjnych. W Liście Motywacyjnym napisz, jak planujesz wykorzystać je w nowej pracy i jakie korzyści przyniesie to firmie.

Dbaj o swój rozwój

Chociaż lata studiów czterdziestolatkowie mają zazwyczaj już dawno za sobą, warto pomyśleć o zdobyciu nowych kwalifikacji. Zapoznaj się z ofertą firm szkoleniowych w najbliższej okolicy. Być może znajdziesz w nich coś, co pozwoli Ci zdobyć nowe umiejętności lub pogłębić posiadaną już wiedzę.

Pokaż pracodawcy, że zależy Ci na swoim rozwoju. Wspomnij o swojej otwartości na studia podyplomowe. Zrób to zaraz po tym, jak opowiesz o kursach i szkoleniach ukończonych w ostatnim czasie. Pracownik, który chce się dokształcać jest cennym nabytkiem. Zwłaszcza, gdy idzie to w parze z bogatym doświadczeniem i długą listą nabytych wraz z nim kompetencji.