Pracodawca wypowiedział Ci umowę? Czy podczas wypowiedzenia możesz szukać nowej pracy?

1_vsh-kf5vblryqciqmpd1cq

Wypowiedzenie umowy o pracę nie jest niczym przyjemnym i u wielu osób wywołuje panikę związaną ze stabilnością zatrudnienia. Tymczasem nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – dzięki utracie starej pracy można znaleźć nowe zatrudnienie, które często bywa bardziej satysfakcjonujące od tego, które utraciliśmy.

Jeśli pracowaliśmy na umowę o pracę, nawet po tym, jak dostaliśmy zatrudnienie, musimy jeszcze świadczyć pracę na rzecz niedługo byłego pracodawcy. Osoby, które zatrudnione są na umowę o pracę na czas nieokreślony mają więc trzy miesiące nie tylko na pracę, ale również na szukanie nowego zatrudnienia. W przypadku osoby zatrudnionej na czas określony, okres ten nieco się kurczy – wypowiedzenie trwa bowiem jedynie dwa tygodnie. W jednym i drugim przypadku warto ten czas wykorzystać na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Czy można zgodnie z prawem to robić? Oczywiście, nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby pracownikowi na wypowiedzeniu poszukiwania nowej pracy. Co więcej, okres wypowiedzenia jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem, dzięki któremu pracownik nie zostaje z dnia na dzień na lodzie. Ma bowiem ustawowo określony termin, w którym świadczy pracę i dostanie za nią wynagrodzenie, a jednocześnie może szukać nowego zatrudnienia.

Szukanie pracy zacznij od zaktualizowania CV

Jak szukać nowej pracy, będąc na wypowiedzeniu? Przede wszystkim warto zaktualizować swoje dokumenty aplikacyjne, o których często zapominamy, gdy uzyskamy stabilne zatrudnienie w konkretnej firmie. Przeanalizujmy, czego nauczyliśmy się w obecnym miejscu pracy i te umiejętności bez żadnych zahamowań wpiszmy sobie w CV. Warto również wpisać konkretne stanowisko i nazwę firmy, która jest naszym ostatnim miejscem pracy. Zaktualizowane CV oraz listy motywacyjne można zacząć wysyłać na wybrane i interesujące nas stanowiska. Ciekawe oferty pracy bez problemu znajdziemy w sieci – sporo jest portali ogłoszeniowych, ukierunkowanych na łączenie pracodawców z przyszłymi pracownikami. Na https://szukampracy.pl/ można znaleźć całe mnóstwo ogłoszeń z różnych branż, dzięki czemu praktycznie każdy znajdzie aktualne ogłoszenie idealne dla siebie i w interesującej lokalizacji.

Kiedy chodzić na rozmowy o pracę, jeśli nadal pracujemy?

Jeśli poszukujemy pracy, a nadal musimy świadczyć pracę na rzecz dotychczasowego pracodawcy, nieco skomplikowana może być kwestia chodzenia na rozmowy o pracę do przyszłych potencjalnych pracodawców. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie zaległego urlopu lub nadgodzin, które możemy sobie odebrać. Dzięki temu bez problemu i bez wchodzenia w konflikt z aktualnym pracodawcą, możemy umawiać się na spotkania z rekruterami czy przyszłymi pracodawcami. Pracodawca nie powinien mieć bowiem żadnych pretensji co do tego, w jaki sposób wykorzystujemy swój czas wolny. Jeśli to on wręczył wypowiedzenie, nie powinna go też ta kwestia specjalnie interesować.