Mama w pracy: nie musisz być doskonała!

Macierzyństwo to jedna z najbardziej satysfakcjonujących podróży, jakie życie ma do zaoferowania, ale może być wyczerpująca. Utrzymanie przy życiu i dobrego samopoczucia małego człowieka jest trudne! Dodaj pracę do tej mieszanki, a możesz poczuć się bardzo rozciągnięty. Jako mama, która pracuje w pełnym wymiarze godzin poza domem, z całą pewnością będziesz mogła powiedzieć, że tak się czasem czujesz. Kiedy tak wiele rzeczy walczy o Twój czas i uwagę w ciągu dnia, łatwo jest poczuć, że nie jesteś doskonały w żadnej ze swoich ról, w domu lub w miejscu pracy. Chociaż idealna równowaga między życiem zawodowym a prywatnym może wydawać się nieosiągalna, oto kilka strategii, których warto używać, aby zachować zdrowie psychiczne i cel jako pełnoetatowa mama pracująca.

Rutyna ma znaczenie

Każdy dzień oczywiście będzie wyglądał inaczej dla każdego, ale ustalenie porannej rutyny może pomóc w płynnym rozpoczęciu dnia. Na przykład upewnij się, że budzik jest ustawiony na czas, który pozwala Tobie i Twojemu maluchowi przygotować się do wyjścia z domu o wyznaczonej godzinie. Aby uniknąć stresu podczas przygotowań do kolejnego dnia pracy, staraj się robić, co możesz, poprzedniego wieczoru. Jedna rzecz, która bardzo pomaga, to np. spakowanie torby dziecka do przedszkola poprzedniego wieczoru. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko pośpiechu i zapomnienia o czymś.

Ustal priorytety zadań.

Zamiast myśleć o wszystkich rzeczach, które musisz osiągnąć w najbliższej przyszłości, skup się na działaniach o najwyższej pilności i zajmij się nimi. Sporządź listę 3-4 zadań, które chcesz wykonać tego dnia i skreślaj na bieżąco. Ten akt daje satysfakcję, ponieważ robisz postępy i potwierdza, że jesteś w stanie wykonać wiele zadań w ciągu dnia, zarówno w pracy, jak i w domu.

Pracuj wydajnie.

Równie kuszące, jak robienie sobie od czasu do czasu przerwy na przewijanie serwisów społecznościowych, zwłaszcza jeśli pracujesz w biurze lub podobnym środowisku, postaraj się stawić opór. Odpręż się podczas przerw na kawę i przekąski, ale staraj się unikać osobistych zmian, kiedy nie masz przerwy. Poświęcając pełną uwagę swojej pracy, zwalniasz czas, który możesz spędzić z rodziną wieczorem.

Bądź w pełni obecna.

Kiedy pracujesz w pełnym wymiarze godzin, możesz spędzać z maluchami tylko kilka godzin dziennie. Dlatego maksymalnie wykorzystuj czas, który macie dla siebie każdego dnia, poświęcając dziecku swoją niepodzielną uwagę podczas wspólnych cennych godzin spędzonych razem.

Obowiązki outsourcingowe.

W dzisiejszych czasach często niemożliwe jest zmieszczenie tych zadań w i tak wymagającym harmonogramie. Skorzystaj z dostępnych usług. Wiele firm, feruje nieograniczone plany, które sprawiają, że te usługi są bardziej przystępne. Zapytanie firm, czy oferują zniżki dla częstych gości, również nie boli! Korzystanie z tych rozwiązań np. w celu zaopatrzenia się w niezbędne produkty codziennego użytku zwalnia dodatkowy czas, który możesz spędzić z dziećmi.

Szukasz nowej pracy po urlopie macierzyńskim? Zajrzyj tutaj: https://allthejobs.pl/