Prawnik biznesowy – czym się zajmuje i jak może pomóc Twojej firmie?

Zanim zagłębimy się w prawo gospodarcze, odpowiedzmy na to, co może brzmieć na proste pytanie: czym dokładnie jest prawnik? Prawda jest taka, że istnieje wielu, wielu rodzajów prawników o różnych specjalnościach i umiejętnościach. Niektórzy prawnicy bronią lub ścigają przestępców, inni opowiadają się za prawami obywatelskimi, a jeszcze inni mogą przejść prawie całą karierę bez postawienia stopy na sali sądowej!

Z drugiej strony specjalność prawnika biznesowego musi być dobrze dopracowana! Ci sami prawnicy muszą równie dobrze radzić sobie, gdy przeglądają umowę, konsultują się z właścicielami firm, negocjują złożoną umowę lub sądy w sądzie – i to tylko ułamek sytuacji, w których się znajdują. Świetni prawnicy biznesowi to elastyczni i kompetentni rozwiązywacze problemów, którzy zawsze szukają najlepszego sposobu pomocy swoim klientom.

Czym dokładnie zajmuje się prawnik biznesowy?

Krótko mówiąc, prawnicy biznesowi pomagają właścicielom firm rozwiązywać problemy. Być może, co ważniejsze, prawnicy pomagają właścicielom firm zrozumieć problemy, z którymi się borykają i jakie problemy mogą napotkać w przyszłości.

Jakie problemy napotykają właściciele firm?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej – wybór pomiędzy jednym lub innym rodzajem działalności? Zła decyzja może być niewiarygodnie kosztowna, a problemy mogą nie być widoczne przez lata!

Pisanie umów – Jakich formularzy potrzebujesz podczas zatrudniania pracowników lub pozyskiwania nowego klienta? Czy muszą podpisać jakiekolwiek zrzeczenie się? Co powinny powiedzieć formularze? Prawnicy biznesowi mogą pomóc w przygotowaniu umów w celu zaspokojenia unikalnych potrzeb Twojej firmy.

Sprawy sporne i naruszenia umowy – co się stanie, gdy umowa zostanie zakwestionowana? Klient nie płaci? Pracownik dzieli się tajemnicami? Prawnik biznesowy będzie negocjował i występował w Twoim imieniu, w razie potrzeby nawet wnosząc pozew.

Fuzje i przejęcia – Myślisz o wykupieniu konkurenta? Nabycie przez większą firmę? Łącząc siły z inną firmą? Nie popełnij błędu, nie mając adwokata ds. Biznesu, który doradziłby Ci i poprowadziłby Cię przez cały proces.

Rozwiązywanie problemów biznesowych i roszczeń – nawet najlepiej przygotowani i mający dobre intencje właściciele firm mogą napotkać problemy związane z niepełnosprawnością i zwolnieniami chorobowymi, dyskryminacją, molestowaniem seksualnym i bezpieczeństwem w miejscu pracy. Adwokat Gdynia biznesowy informuje klientów o obowiązujących przepisach i najlepszych praktykach oraz reprezentuje ich w razie wystąpienia problemu.

Zgodność i zarządzanie ryzykiem – Nowe, a nawet ustanowione firmy korzystają z doświadczonego prawnika biznesowego, który może doradzać w kwestiach zgodności i opracowywać systemy monitorowania i minimalizowania ryzyka.

Nieruchomości i spory dotyczące nieruchomości – Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest właścicielem nieruchomości, czy wynajmuje ją, prawdopodobnie potrzebujesz pomocy prawnika. Prawnicy biznesowi negocjują sprzedaż i umowy najmu, poruszają się po skomplikowanych i mylących przepisach dotyczących nieruchomości i najemców.