Jak wygląda procedura organizacji pogrzebu?

Doskonale wiemy o tym, że w naszym życiu są momenty bardziej przyjemne jak i również niestety te smutna czy nawet przygnębiające. Niestety prawda jest taka, że raczej nie możemy nic na to poradzić i tak czy tak musimy jakoś się z tym zmierzyć. Bez wątpienia jednym z bardziej smutnych momentów w naszym życiu jest pogrzeb bliskiej nam osoby. Być może temat wydaje nam się dziwny, jednak taki moment mimo wszystko kiedyś nastąpi i warto być tego świadomym. Zapewne nie wszyscy wiedzą jak dokładnie wygląda organizacja pogrzebu, a wbrew pozorom nie jest wcale to takie proste tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę to, że zazwyczaj wtedy nie mamy zbyt dobrego nastroju. Jest wiele rzeczy i kwestii, o których koniecznie musimy pamiętać w przypadku, gdy chcemy, aby wszystko odbyło się tak jak trzeba.

Organizacja pogrzebu – o czym musimy pamiętać?

Absolutnie pierwszym i podstawowym krokiem jest wezwanie lekarza. Jest to o tyle ważne, że nie możemy o tym zapomnieć nawet wtedy, gdy jesteśmy pewni, że dana osoba zmarła. Dlaczego? Lekarz wystawi kartę zgonu, ponieważ tylko i wyłącznie na tej podstawie możemy ubiegać się o akt zgonu w urzędzie stanu cywilnego, a więc jak widać jest to niezwykle ważny krok. Kolejne co musimy zrobić to znaleźć zakład pogrzebowy, który zajmie się pogrzebem. Jego pierwszym zadaniem jest przewiezienie ciała zmarłej osoby do chłodni lub kostnicy. Teraz po naszej stronie jest to, aby w miarę możliwości szybko dostarczyć do tego samego zakładu pogrzebowego wszystkie dokumenty osoby zmarłej takie jak dowód osobisty czy zaświadczenie z zakładu pracy lub ostatni wycinek z renty czy emerytury, jeśli taka była pobierana. Dodajmy jeszcze, że wcześniej wspomniany akt zgonu wystawiany jest na podstawie dowodu osobistego lub też innego dokumentu, który potwierdzi tożsamość oraz zaświadczenia o zgonie od lekarza.

Szczegóły pochówku i msza w kościele są niezwykle ważne

Jeśli już to zrobimy to wówczas czas na ustalenie wszystkich szczegółów dotyczących pochówku. Chodzi tutaj o załatwienie wszystkich formalności w kościele oraz wybranie cmentarza na pochówek. Pamiętajmy o tym, że każda osoba jeszcze przed śmiercią ma prawo wyboru gdzie chce być pochowana i powinniśmy uszanować jej decyzję i złożyć ciało wraz z trumną czy urną właśnie w tym miejscu. Oczywiście w kościele również będziemy musieli za wszystko zapłacić, a cena bardzo często uzależniona jest od sytuacji majątkowej zmarłej osoby. Po zakończeniu wszystkich uroczystości zawsze wykonywany jest akt w księdze zmarłych. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia stypy, jednak tutaj organizacja leży już tylko po stronie najbliższych zmarłej osoby. Jak zatem widać w przypadku pogrzebu trzeba pamiętać o wielu istotnych kwestiach, aby wszystko się udało. Z kolei, jeśli chcemy pogrzeb ma odbyć się w Lublinie lub okolicach to możemy wpisać w wyszukiwarkę coś takiego jak Zakład pogrzebowy Lublin, aby było nam łatwiej znaleźć zakład pogrzebowy.