Profesjonalne czyszczenie dywanów – dobry biznes czy strata czasu?

02

Branża usług sprzątających w ostatnich latach mocno zyskała na znaczeniu, dzięki czemu jest coraz bardziej doceniana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy. Zapewnia ona możliwość stworzenia całorocznego, dobrze prosperującego biznesu. Pomysłem trafionym w dziesiątkę może okazać się zaoferowanie usług profesjonalnego czyszczenia dywanów.

Jak należy przygotować się do wykonywania tego zawodu?

Pierwszym i najważniejszym krokiem, podobnie jak w przypadku każdego innego biznesu, jest zarejestrowanie firmy. Ten rodzaj wykonywanych usług idealnie wpasowuje się w ramy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wydatki poniesione na samym początku związane będą przede wszystkim z zakupem urządzeń i środków piorących. Najważniejszy jest oczywiście profesjonalny odkurzacz, wraz z funkcją czyszczenia parą, która bardzo pozytywnie wpływa na ochronę środowiska, zapewniając możliwość sprzątania bez używania detergentów chemicznych. Istotne są również wszelkiego rodzaju preparaty i odplamiacze, osobne do dywanów, wykładzin i tapicerek oraz szczotki z wymiennymi końcówkami, dopasowanymi do wszelkich rodzajów zanieczyszczeń.

Każdy przedsiębiorca wie doskonale, że reklama jest dźwignią handlu. Planując swój początkowy budżet, obowiązkowo trzeba uwzględnić wydatki poniesione na promocję biznesu. W tym celu warto zadbać o mocną obecność w Internecie, nie tylko za sprawą stworzenia strony, lecz również jej pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Obecnie jest to jedna ze skuteczniejszych form docierania do klientów. Poza tym należy ogłaszać się na rynku lokalnym, np. za pomocą drukowania i kolportażu ulotek lub osobistego składania ofert miejscowym firmom. Bardzo ważne jest to, aby od samego początku dbać o jakość i profesjonalizm wykonywanych usług. Jeśli klient będzie w pełni zadowolony, z całą pewnością poleci naszą firmę kolejnym osobom. Taka machina w szybkim tempie napędzi sprawne funkcjonowanie całego biznesu.

Jacy klienci korzystają z takich usług?

Część osób, które zwykle nie interesują się dynamicznie następującymi zmianami na rynku, wychodzą z założenia, że tego rodzaju działalność mogła sprawdzić się co najmniej kilkanaście lat temu. Co prawda konkurencja jest dosyć mocno zauważalna, lecz takie opinie mijają się z prawdą.

Główną grupę klientów stanowią osoby prywatne, którym zależy na stałym utrzymywaniu swojego domu lub mieszkania w czystości. Co prawda koszty profesjonalnego prania dywanów bądź tapicerek nie należą do najniższych, lecz niewiele osób decyduje się robić to na własną rękę i odpowiedzialność. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków czystości, jednak nie zawsze wiemy, który będzie odpowiedni do danego zabrudzenia. Wówczas możemy mieć problemy z doczyszczeniem trudno dostępnych miejsc lub wyjątkowo ciężkich do usunięcia plam. W najgorszym wypadku możemy nawet uszkodzić sam materiał, dlatego dużo lepszym pomysłem jest zatrudnienie na fachowca.

Coraz więcej osób wynajmuje profesjonalne firmy sprzątające ze względu na brak wolnego czasu. Jest to szczególnie widoczne w okresach świątecznych, w których jeszcze bardziej chcemy przyłożyć się do domowych porządków, lecz obowiązki rodzinne i zawodowe nie zawsze umożliwiają nam samodzielne zajęcie się tym. Dywany i meble brudzą się jednak cały czas, więc zlecenia napływają w ciągu całego roku. Najbardziej gorącymi okresami są sezony wiosenne i letnie. Poza tym duża liczba zleceń pochodzi od właścicieli zwierząt gubiących sierść, alergików oraz rodziców małych dzieci.

Ostatnią, przynoszącą zwykle największą zyski kategorią zleceniodawców są firmy. Podpisanie umowy z dużym przedsiębiorstwem, a w szczególności biurowcem, jest okazją do bardzo dobrego, stałego zarobku. Tutaj w szczególności należy zadbać o dobranie odpowiednich środków, aby dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia z wykładzin, dywanów i mebli. W wybranych przypadkach zlecenia dotyczą także czyszczenia tapicerek samochodów służbowych. Przy podejmowaniu się prac w firmach, warto mieć na uwadze, że sprzątanie odbywa się najczęściej weekendami, lub w godzinach wieczornych i nocnych w dni robocze.

Pomoc w opracowaniu artykułu uzyskaliśmy od firmy https://carpetsandmore.pl