Promocja zawodu drukarza – dlaczego jest potrzebna?

druk offsetowy na foliiZawód drukarza może się często kojarzyć z zawodem wymarłym. Tak jak szewc czy kaletnik należy do zawodów dawnych, na które zapotrzebowanie jest obecnie sporo mniejsze. W rzeczywistości jednak zawód drukarza nie wymiera, a mocno ewoluuje. Druk przecież nie zanikł, a jedynie nieco zmienił swoją formę. Obecnie najpopularniejszą formą drukowania wszelkich materiałów jest druk cyfrowy – o wiele wygodniejszy niż tradycyjne formy drukowania. Drukarze nadal mają więc sporo pracy.

Choć wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach wszystko można znaleźć w sieci, także reklamę dla firmy, e-booki na czas wolny czy inne kiedyś drukowane elementy, w rzeczywistości rynek drukarni ma się bardzo dobrze. Nie ma bowiem żadnego ryzyka, że świat całkowicie zrezygnuje z druku. Choć większa część prasy zeszła do internetu, nadal wiele gazet wychodzi w formie drukowanej. Dzienniki drukowane są praktycznie codziennie, drukarnie mają więc pełne ręce roboty. Świetnie radzi sobie także rynek wydawniczy, druk książek, komiksów, czasopism, a także wszelkich materiałów reklamowych dla firm. Drukarze nie muszą się więc obawiać, że w najbliższym czasie pracy dla nich zabraknie.

Zapotrzebowanie na profesjonalnych drukarzy

druk offsetowy na metalizieZawód drukarza zyskuje nowe życie, a zapotrzebowanie na adeptów tego zawodu rośnie. Jest to jednak zawód – drukarz w nieco nowoczesnej odsłonie. Dobry drukarz musi dziś mieć umiejętności grafika, poligrafa, introligatora w jednym. Musi być specjalistą w druku cyfrowym, który jest w stanie dopilnować, aby na każdym etapie drukowania wszystko przebiegało w jak najlepszym porządku. Drukarze są ostatnim ogniwem w procesie powstawania wszelkich materiałów drukowanych. To oni mają możliwość zauważenia wielu błędów, których nikt wcześniej nie dostrzegł. To oni pilnują też, aby drukowane materiały były odpowiedniej jakości, na odpowiednim papierze i w odpowiedniej ilości. Dobrych drukarzy zatrudniają obecnie wydawnictwa, gazety, a także liczne drukarnie cyfrowe, które w ostatnich czasach powstają jak grzyby po deszczu. Zapotrzebowanie na drukowanie stale więc rośnie.

Nie ma chętnych do bycia drukarzem

Zawód drukarza, choć bardzo obecnie potrzebny, wydaje się być nieco zapomniany. Niewiele jest szkół zawodowych, w których można kształcić się właśnie w tym kierunku. Nieco lepiej jest w przypadku szkół policealnych i dla dorosłych, które swoją ofertę tworzą na podstawie nieustannego badania zapotrzebowania rynku. Osoby, które chcą kształcić się w zawodzie drukarza, mają więc pewne możliwości, aczkolwiek musza włożyć nieco wysiłku w znalezienie odpowiedniej szkoły. Zawód drukarza nie kojarzy się też z dobrymi zarobkami. Z pewnością kiedyś tak było, dziś jednak drukarze są operatorami nowoczesnych maszyn cyfrowych, muszą mieć wiele zrealizowanych kursów, szkoleń, kwalifikacji i umiejętności. A co za tym idzie – także zarobki drukarzy są dziś o wiele lepsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. To dobra i stabilna praca, której w najbliższym czasie na pewno nie zabraknie. Warto więc rozważyć kształcenie właśnie w tym kierunku.