Prowadzenie ksiąg rachunkowych w firmie – jak bardzo jest to skomplikowane?

Bez wątpienia jako właściciel małej firmy będziesz chciał znać najważniejsze informacje dotyczące finansów, ale być może będziesz musiał również wykonać większość księgowości, aby obniżyć koszty. „Jak trudne może być prowadzenie ksiąg rachunkowych? Sam się tym zajmę”. Nie jest to niezwykła myśl dla niektórych właścicieli małych firm, ale rzeczywistość może być zupełnie inna. Prowadzenie księgowości nie jest czymś, co można po prostu podnieść i wykonać bez wiedzy i planowania, ale można to ułatwić.

Chociaż robienie tego samemu może odwrócić uwagę od podstawowej działalności, na początku może być konieczne, więc spójrzmy na kilka kroków, które ułatwią prowadzenie księgowości, zanim zdecydujesz się które biuro rachunkowe Wrocław może Ci w tym pomóc.

Rachunkowość – kształć się!

Poznanie podstaw księgowości, znajomość bilansu na podstawie rachunku zysków i strat, zrozumienie różnic między zyskiem a gotówką lub wiedza o tym, jak rozliczać aktywa, podatki i inne koszty, może pomóc w uniknięciu niektórych potencjalnie kosztownych i szkodliwych dla reputacji pułapek. Zainwestowanie trochę czasu w dokładne badania lub uczestnictwo w podstawowym kursie może na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze. Jeśli chcesz zrobić to sam, nauczenie się zajmie trochę czasu, ale trzeba to zrobić dobrze.

Wybierz odpowiedni system

Gdy już nauczysz się wystarczająco dobrze, aby czuć się komfortowo, powinieneś wybrać odpowiedni system, który pomoże uporządkować księgowość i stworzyć przydatne raporty, które możesz wykorzystać do prowadzenia reszty firmy.

Jedną z podstawowych opcji jest arkusz kalkulacyjny, którego główną zaletą jest to, że prawdopodobnie będzie darmowy, ale prawdopodobnie zajmie więcej czasu na jego utrzymanie, otwiera możliwość błędów formuł, często dostarcza mniej przydatne raporty, na podstawie których można podejmować decyzje.

Dedykowane systemy księgowe to zazwyczaj droga do zrobienia. Jest wiele do wyboru, a korzyści z każdego z nich należy zestawić ze sobą.

Główną decyzją jest to, czy kupić gotowe oprogramowanie, które zostanie zainstalowane na Twoim komputerze/serwerze, czy skorzystać z jednego z coraz większej liczby rozwiązań opartych na chmurze. Ten ostatni jest zwykle dostępny w abonamencie i może być dostępny w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca.

Każdy system księgowy w chmurze ma inne funkcje – jednak ciągły rozwój oznacza, że ​​mogą one zaoszczędzić czas, popełniać błędy mniej prawdopodobne, dostarczać cennych raportów i pomagać w zarządzaniu wierzycielami i dłużnikami. Wykorzystanie oprogramowania w chmurze ma tendencję wzrostową i przewiduje się, że jego stosowanie będzie kontynuowane w przyszłych latach. Procesy księgowe są kluczową częścią prostszego systemu zdalnej księgowości.

Wprowadź proces

Kiedy już masz wiedzę i wybrałeś system, musisz wdrożyć standardowy proces i się go trzymać. Zminimalizuje to ryzyko błędów, jeśli zapewnisz spójne przetwarzanie transakcji. W ramach procesu uwzględnij standardowe raporty przydatne w prowadzeniu firmy, określ standardowe formaty faktur sprzedaży, a także plany komunikacji z klientami podczas pracy nad odzyskaniem zaległych długów.

Artykuł przygotowany z firmą “Doradca finansowy Poznań