Jak prowadzić księgowość online?

Prowadzenie księgowości poprzez program do księgowości online staje się coraz bardziej popularne. Więcej osób sięga po tę formę, ponieważ jest tańsza i wygodniejsza. Dodatkowo pozwala na uzyskanie pełnej informacji na temat kondycji finansowej firmy i wszelkich przepływów finansowych w jej obrębie. No ale jak to działa?

Program do księgowości online – jak to działa?

Większość programów do księgowości online bazuje na wygodnej aplikacji, którą można ściągnąć na swój komputer albo na internetowym portalu, z którego można korzystać w dowolnym miejscu i na dowolnej przeglądarce. System umożliwia wprowadzenie rozmaitych danych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Między innymi można sporządzić wygodną bazę klientów – kontrahentów i dostawców. Dzięki temu wygodnie i bezproblemowo wystawimy faktury. Z kolei dzięki zaczytaniu wyciągu bankowego, można też podpiąć wszelkie, dokonane płatności. W ten sposób zobaczymy, kto nam zapłacił, a kto nie, a także jakie płatności sami przegapiliśmy.

Program do księgowości online – funkcjonalny i intuicyjny

Większość programów do księgowości online jest bardzo intuicyjna. Dzięki temu mogą z niego korzystać zarówno osoby biegłe w obsłudze komputera i różnorodnych programów, jak i ci, którzy tak naprawdę niewiele wiedzą o nowoczesnej technologii oraz zasadach prowadzenia księgowości. Programy księgowe w wersji online oferują też wiele różnych funkcjonalności.

Dla kogo program do księgowości online?

Program do księgowości online przyda się osobom, które lubią “brać sprawy w swoje ręce”. Nie przeraża ich więc samodzielne prowadzenie księgowości. Ponadto, chcą mieć pełną kontrolę nad sytuacją swojej firmy. W programie księgowym w dostępnych zestawieniach widać bowiem, jaki jest stosunek przychodów do kosztów. Można też pobrać niezbędne zestawienia, w tym raporty zakupów, zobowiązań, rejestry wysłanych dokumentów, raporty płatności oraz obrotów dostawcy. Bez żadnych pośredników można też dopełnić różnych formalności skarbowych, w tym złożyć deklarację VAT i JPK VAT oraz sporządzić i złożyć sprawozdanie finansowe spółki.

Kiedy nie masz głowy do “papierów”

Jeżeli nie masz głowy do “papierów” i nie czujesz się na siłach, by samodzielnie prowadzić swoją księgowość, możesz zdecydować się na pomoc zdalnych księgowych. W ten sposób również wykupujesz program do księgowości online, ale wszelkie rozliczenia poprowadzą za Ciebie specjaliści, obsługujący portal. Jedyne czym musisz się martwić to, by dostarczyć im na czas wszelkie niezbędne dokumenty, a zatem między innymi faktury kosztowe. Z nimi możesz też wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dotyczące prowadzonej księgowości.