Prowadzisz firmę budowlaną? Sprawdź na czym zaoszczędzisz wykorzystując ekobudownictwo.
Oszczędzanie energii stało się niezwykle istotnym zagadnieniem nie tylko z uwagi na ekologię. To ma wciąż znaczenie jedynie dla niektórych. Wszystkim natomiast zależy, aby budynek nie był drogi w utrzymaniu, czyli by nie zużywał wiele energii. Z uwagi na rosnące jej ceny i przy perspektywie, że nie wiadomo, na ile wzrosną one w przyszłości, coraz więcej osób chce postawić dom energooszczędny. Warto wiedzieć, jakie rozwiązania pozwolą zaoszczędzić energię, a więc i zmniejszyć koszty użytkowania budynku.
Już sama konstrukcja domu może mieć duże znaczenie.
Powinien być on piętrowy albo mieć parter i poddasze użytkowe. Jeśli o tej samej powierzchni użytkowej postawi się parterowy, to więcej ciepła będzie uciekać przez ściany zewnętrzne. Oczywiście poddasze będzie musiało zostać dobrze ocieplone. Chodzi o stosunek ścian zewnętrznych do wewnętrznych. Lepiej to wygląda przy wyższych budynkach, niż kiedy postawić by dom bardziej rozległy. Zaoszczędzi się także stawiając dom prosty i będący zwartą bryłą, taki zarazem będzie i tańszy w budowie. Zwrócić należy uwagę na okna. Nawet najlepsze przepuszczają sporo zimna, dlatego większe powinny znajdować się od strony południowej. Od północnej natomiast powinny być jak najmniejsze. Dach może być dwuspadowy albo jednospadowy. Bardziej urozmaicony to większe straty ciepła. Zadbać o oszczędności można więc już przy wybieraniu projektu domu.
Odpowiednie materiały
Kolejną ważną kwestią jest zastosowanie materiałów budowlanych zapewniających dobre parametry w zakresie izolacji cieplnej. Budynek będzie też zazwyczaj wymagał dodatkowego ocieplenia. Okłada się materiałem izolacyjnym ściany, a następnie kładzie się tynk. Mocno ograniczy to uciekanie ciepła. Ono nie ucieka tak bardzo, jak przez okna czy drzwi, ale ściany tworzą duży obszar. Okna i drzwi wejściowe także muszą charakteryzować się wysokim parametrem izolacyjności cieplnej.
Odnawialne źródła energii
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to kolejne, co można zrobić, by ograniczyć jej koszty. Tylko w tym przypadku nie przez uniemożliwianie uciekania ciepła, a przez zapewnienie jej sobie taniej. Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej skłania się do korzystania z takiej możliwości. Koszty początkowe są większe, ale później jest taniej. Tak jest np. przy zastosowaniu pompy ciepła do ogrzewania domu. Zazwyczaj jest to gruntowa pompa ciepła. Inwestycja początkowa jest duża, ale już same koszty energii nie będą wysokie. Można ją połączyć np. z ogrzewaniem ściennym. Pompa pobiera ciepło z gruntu i dalej rozprowadzane jest ono po domu. Można również zainstalować panele słoneczne na dachu. Dobrym pomysłem będzie tutaj łupek dachowy jako materiał kryjący dach (zobacz przykłady http://lupekdachowy.com/).
Na ostatnim przykładzie widać, że nie zawsze dom tani w utrzymaniu będzie i tanim w budowie. Jednak dom energooszczędny, w którym połączy się doskonałą izolacyjność cieplną z tanimi źródłami energii, to doskonała opcja. O obniżeniu kosztów ogrzewania można pomyśleć także przy wyborze tradycyjnego kotła. Kupuje się np. piece na tańszy opał, jak ekogroszek czy pellet. Przy wyborze ogrzewania gazowego, które do tanich nie należy, wykorzystuje się specjalne czujniki, które sprawiają, że piec pracuje tylko tyle, ile trzeba.