Prowadzisz biuro w wynajętym pomieszczeniu? Kto odpowiada za remont lokalu?

okna koszalinPodczas gdy jedne firmy posiadają własne siedziby w biurowcach czy też swoich budynkach, inne wynajmują pomieszczenia na działalność gospodarczą. To dobre i zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż inwestowanie we własny lokal. Dobrze sprawdza się w przypadku młodych firm, a także korporacji, które w różnych miastach tworzą swoje oddziały. Zanim zdecydujemy się na wynajem lokalu, warto bardzo uważnie czytać umowy najmu. To w nich może znaleźć się wiele spornych kwestii, związanych chociażby z remontem lokalu.

Gdy wynajmujemy lokal na prowadzenie działalności, zwykle zależy nam na tym, by dopasować go do indywidualnych potrzeb. Niektórzy decydują się jedynie na kosmetyczne poprawki, inni inwestorzy stawiają na generalny remont. Warto takie kwestie ustalić z właścicielem lokalu. Nie zawsze będzie możliwe przeprowadzenie wszystkich prac remontowych. Zwykle można pomalować ściany czy zmienić aranżację, jednak nie zawsze można zmieniać układ pomieszczeń. W tej kwestii raczej trzeba stawiać na ruchome ścianki działowe, a nie na generalne prace remontowe.

Kto odpowiada za prace remontowe?

Jeśli właściciel firmy chce zmienić wystrój wnętrza i dopasować go do swoich potrzeb, jest oczywiste, że to on ponosi wszystkie koszty prac remontowych, zamawia materiały czy fachowców z branży budowlanej. Oczywiście, pod warunkiem, że w umowie znajduje się możliwość przeprowadzenia takich prac. Samowola w tym zakresie może skończyć się tym, że właściciel lokalu wypowie umowę najmu przed terminem. Jeśli jednak we wnętrzu pojawiają się problemy eksploatacyjne, między innymi nieszczelne okna, problemy z wilgocią na ścianach i inne kwestie, które nie wynikają z użytkowania pomieszczenia, a często ze zużycia materiałów czy wad konstrukcyjnych budynków, często to właściciel lokalu odpowiada za prace remontowe. Udostępnia on bowiem za opłata lokal w określonym standardzie. Jeśli któreś kwestie z tego standardu zaczną być wątpliwe czy pozostawiać wiele do życzenia, prace remontowe lezą po stronie właściciela lokalu.

Uważne poszukiwania lokalu na własną działalność

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza firma będzie działała w dobrych warunkach lokalowych, warto uważnie szukać lokalu na działalność. Najlepiej, jeśli porównamy co najmniej kilka lub kilkanaście różnych miejsc, a dopiero potem podejmiemy decyzję odnośnie konkretnej propozycji. Lokal do wynajęcia Łomża, pomieszczenia w stolicy, a także wiele miejsc w różnych lokalizacjach można znaleźć w ofercie dobrych biur nieruchomości. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na samodzielne poszukiwania lokalu, ale za to chcą mieć pewność, że propozycja będzie najlepsza z możliwych. Biura nieruchomości mają w swoich zasobach szereg ofert, które spełniają oczekiwania wynajmujących. Co więcej, mogą również aktywnie poszukiwać takich lokali, które będą idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. Korzystanie z usług biura nieruchomości to dla wynajmującego bezpieczne rozwiązanie. Można nie tylko liczyć na dobry i sprawdzony lokal, ale również na to, że pracownicy firmy nieruchomości zajmą się wszystkimi formalnościami, takimi jak skonstruowanie profesjonalnej i zgodnej z przepisami umowy.