Prysznic i płytki – połączenie idealne!

Wiele rodzajów płytek ceramicznych, gresowych nadaje się do prysznica. Należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników wydajności, ale możesz doradzić klientowi, zaczynając od materiału, z którego wykonane są płytki, a następnie od rozmiaru, kształtu, koloru i układu. Wybór odpowiedniej płytki pod prysznic zaczyna się od skupienia się na konkretnych obszarach, w których klient zamierza ułożyć płytki.

Ważna uwaga: z racji tego że prysznice są (bardzo) mokrymi pomieszczeniami, zaleca się zlecenie wykonania prysznica profesjonalnemu instalatorowi. Prysznice nawet tak zaawansowane i nowoczesne jak kabiny Radaway Warszawa wymagają znacznie więcej niż tylko układania płytek. Niezbędne są ostrożne nachylenie, wodoodporne membrany i fugowanie.

Podłogi prysznicowe

Dobre płytki na podłogę prysznicową powinny być:

  • antypoślizgowe,

  • nieprzepuszczalne dla wody,

  • odpowiednio dobrane do przestrzeni i nachylenia brodzika.

Wiele płytek porcelanowych jest popularnymi opcjami, podczas gdy większość glazurowanych płytek ceramicznych jest nieodpowiednia, ponieważ jest zbyt śliska (chyba że płytki są bardzo małe).

Żaden układ płytek nie jest naprawdę wodoodporny i nie jest konieczne sklasyfikowanie płytek jako nieprzepuszczalnych, chyba że prysznic znajduje się na zewnątrz i jest narażony na mróz, ale najmniej nieprzepuszczalne płytki (sklasyfikowane jako nieszkliste) generalnie nie nadają się do podłóg prysznicowych.

Rozmiar płytek podłogowych prysznica wpływa zarówno na elastyczność projektowania, jak i na antypoślizgowość. Podłogi prysznicowe są nachylone w kierunku odpływu i często mają wiele płaszczyzn, aby skierować całą wodę do jednego punktu. To sprawia, że ​​układanie płytek w standardowej brodziku z płytkami wielkoformatowymi jest trudnym zadaniem. Zalecane są mozaiki lub mniejsze płytki, ponieważ dopasowują się do stoków. Mniejsze płytki mają również więcej linii fug niż większe jednostki, a ponieważ fuga jest dość szorstka, oznacza to większą odporność na poślizg.

Są jednak wyjątki. Kabiny Radaway mogą wykorzystywać wielkoformatowe płytki pokrywające podłogę pojedynczą nachyloną płaszczyzną prowadzącą do liniowego odpływu w stylu wykopu. Duże płytki i jednokierunkowe nachylenie tworzą przyjemną powierzchnię do ruchu, a płytki mogą być kontynuowane w głównej łazience. Najważniejszą kwestią jest tutaj antypoślizgowość. Antypoślizgowość powierzchni płytek jest oceniana za pomocą miary zwanej współczynnikiem tarcia, co jest kluczowe przy wyborze.

Ściany prysznicowe

Dobra płytka do ścian prysznicowych obejmuje prawie każdy rodzaj odpowiedni do wilgotnych miejsc. Najczęściej stosuje się glazurowane płytki ceramiczne i porcelanowe, od zwykłych białych kwadratów o wymiarach 10×10 cm, przez wąskie płytki o wymiarach 7×21 cm, aż po wielkoformatowe płytki o niemal dowolnym rozmiarze, pod warunkiem, że instalator poradzi sobie z tym zadaniem. Szkło i kamień to również dobre płytki do ścian prysznicowych. Kamienne płytki powinny być łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na zabrudzenia spowodowane zawartością minerałów w wodzie.

Pozycjonowanie bloga – jak ściągnąć ruch na stronę i zacząć zarabiać na reklamach AdSense