Przepisy BHP w zakładach pracy i ośrodkach publicznych – na tapecie szatnie basenowe

pexels-photo-261185

Szatnie na basenach czy w zakładach pracy bywają czasem traktowane z niezbyt dużą uwagą. Tymczasem ich wystrój i wyposażenie są niezwykle ważne dla komfortu korzystania z nich. Co więcej, trzeba w nich spełnić wszystkie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie jakichkolwiek kontroli w zakładzie pracy czy ośrodku publicznym szatnie z pewnością nie umkną uwadze kontrolerów.

Szatnie na basenach i w zakładach publicznych muszą być przede wszystkim właściwie zaprojektowane już na etapie planowania architektonicznego całego budynku. Nie mogą bowiem znajdować się w miejscu dowolnym czy przypadkowym. Powinny być w miejscu, które będzie łatwo dostępne i będzie można z nich korzystać bez jakichkolwiek problemów. To szczególnie ważne w przypadku basenów. Szatnie powinny być jak najbliżej sali, w której znajduje się pływalnia. Zapewni to komfort korzystania z basenu, a osoby, które wyjdą po kąpieli z wody będą mogły szybko znaleźć się w szatni. Nawet najbardziej efektowna i wygodna szatnia nie będzie powodowała radości u klientów, jeśli trudno będzie do niej trafić lub będzie znajdowała się na drugim końcu budynku.

Przepisy bhp dbają o komfort i bezpieczeństwo użytkowników

Szatnie basenowe i w ośrodkach publicznych muszą być wykonane zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wykończenie ścian i podłogi. Trzeba przy tym pamiętać, że są to zwykle pomieszczenia narażone w dużym stopniu na zabrudzenia oraz na działanie wilgoci. Ściany i podłogi musza więc być wykonane z materiałów, które zapewniają łatwe czyszczenie i utrzymanie pomieszczenia w czystości, a jednocześnie są odporne na działanie wody, wilgoci i pary wodnej. Nic więc dziwnego, że w szatniach najczęściej stosowane są płytki ceramiczne na ścianach i podłogach. Są one bowiem najbardziej funkcjonalne w przypadku tych miejsc. Ściany można też pomalować farbami, powinny być to jednak specjalne farby przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń, aby nie absorbowały wody i nie powodowały nieestetycznych wykwitów na ścianach. Zwykłe farby z pewnością nie będą dobrym rozwiązaniem i już po kilku miesiącach użytkowania pomieszczenia konieczne będą pierwsze prace remontowe.

Metalowe szafki w nowoczesnej odsłonie

szafki basenoweW szatniach ważna jest nie tylko aranżacja ścian, ale również zapewnienie wygody użytkownikom tych pomieszczeń. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem są metalowe szafki, które są wstawione w takiej ilości, że będą odpowiadać liczbie użytkowników pomieszczenia. W takich publicznych miejscach najlepiej sprawdzają się szafki metalowe, które są solidnie wykonane, trwałe, wytrzymałe, a przy tym efektowne pod względem wizualnym. Metalowe szafki wcale nie muszą być szare i nudne. Producenci nowoczesnych szafek oferują całe mnóstwo modeli i wzorów do wyboru, można więc dopasować szafki tak, by pasowały do miejsca pod względem kolorystycznym czy estetycznym. Efektowne szafki w mocnym, intensywnym kolorze sprawią, że pomieszczenie, które z założenia ma być jedynie użytkowe, będzie też bardzo stylowe i sprawi, że przyjemnie będzie się przebywało w takim miejscu.