Prześcieradła nieprzemakalne vs. bawełniane – czym się różnią?

Kupowanie nowych prześcieradeł może być trudne, zwłaszcza gdy masz tak wiele różnych opcji do wyboru. Podczas gdy bawełniane prześcieradła były materiałem wybieranym od wieków, są tez i inne opcje przyjazne dla środowiska i człowieka. Na przykład prześcieradła nieprzemakalne zyskują również popularność w branży pościelowej. Oba materiały są miękkie i oddychające, ale istnieją pewne różnice, które je wyróżniają. W tym artykule omawiamy sposób wykonania tych tkanin, ich zalety, wady i różnice.

Co to są prześcieradła nieprzemakalne?

Zwykle wykonane są z celulozy drzewnej z drzew eukaliptusowych. Ta gładka tkanina jest jedwabiście miękka i ma połysk. Pochodzenie z miazgi drewna eukaliptusowego sprawia, że ​​te prześcieradła naturalnie się ochładzają. Włókna są superchłonne, więc są dobrym wyborem na gorące noce. Odprowadzają nocny pot, zapewniając śpiącemu komfort nawet w ciepłe dni.

Można powiedzieć, że mamy do czynienia z tkaniną która jest rodzajem sztucznego jedwabiu. Jedwab wiskozowy to regenerowane włókna pozyskiwane z naturalnych materiałów. Te naturalne materiały przechodzą proces produkcji, aby przekształcić je we włókna. Nie są to ani włókna naturalne, jak bawełna czy wełna, ani włókna sztuczne syntetyzowane z produktów petrochemicznych, takich jak nylon lub poliester.

To półsyntetyczne włókno jest wytwarzane w „procesie zamkniętym” – prawie wszystkie rozpuszczalniki używane w procesie produkcyjnym są ponownie wykorzystywane i nie zanieczyszczają środowiska. Rozpuszczalniki rozkładają miazgę drzewną, która jest następnie przekształcana we włókna. Proces produkcji regenerowanego włókna w obiegu zamkniętym sprawia, że ​​jest to tkanina przyjazna dla środowiska. Ponadto celuloza drzewna jest pozyskiwana z drzew eukaliptusowych uprawianych na terenach nienawadnianych bez użycia chemicznych nawozów lub pestycydów. Osoby dbające o środowisko mogą być dumne z tego, że posiadają takie prześcieradła z gumką wykonane z niewielkim wpływem na środowisko.

Co to są prześcieradła bawełniane?

Prześcieradła bawełniane są wykonane z naturalnych włókien wyrastających ze strąków nasion bawełny. To puszyste, oddychające włókno jest używane do produkcji tkanin od tysięcy lat. Bawełna jest szeroko stosowana i dostępna w różnych cenach.

Jakość i cena tej naturalnej tkaniny zależy od długości włókna. Im dłuższe włókno, tym bardziej luksusowa i miękka jest tkanina. Bawełna długowłóknowa jest popularnym wyborem na prześcieradła ze względu na jej najwyższą jakość i pluszowy, luksusowy wygląd. Długie włókna bawełny są mniej podatne na pękanie, dzięki czemu prześcieradła są mocne i wyjątkowo trwałe. Większość pościeli z bawełny egipskiej zawiera bawełnę z długich włókien.

Krótkie włókna nie są tak miękkie i luksusowe jak długie włókna, ponieważ krótsze włókna rozpadają się szybciej, co prowadzi do większego mechacenia się tkaniny. To szkodzi jakości i dotyku prześcieradeł. Krótkie bawełniane prześcieradła są niedrogie, ale nie wystarczają na aż tak długo. Bawełna jest też łatwa w utrzymaniu, ponieważ większość prześcieradeł można prać w pralce w gorącej wodzie.