Przeziębienie w pracy – jak sobie z nim radzić?

Sick woman at work with headache

“Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie” – Aleksander Fredro.

Aleksander Fredro wiedział, co mówi, choć był takim ówczesnym kabareciarzem. Zapewne dziś zrobiłby świetną karierę na scenie kabaretowej. W jego czasach nie było to jednak możliwe. Gdyby ktoś chciał wiedzieć dlaczego, polecam lekturę opowiadającą właśnie o tamtych czasach. Wracając do samego zdrowia: nikt nie chce go tracić, a już szczególnie przez wykonywaną pracę. Pracę można mieć drugą, czy dziesiąta. Zdrowia niestety nie. Wielu pracowników lekce sobie waży własne zdrowie z powodu możliwości utraty pracy.

Dziś jest przecież o nią ciężko, więc i bardziej się ją pilnuje i szanuje, poświęcając czasem zbyt wiele, jak na jeden, przemęczony często organizm. A to błąd. Jeśli się straci pracę, można szybko znaleźć inną. Jeśli natomiast straci się zdrowie, to nie tylko będzie trudno je odzyskać, ale także można pożegnać się z pracą, jaką się wykonywało do tej pory. Nikt nie będzie chciał zatrudnić chorego, czy osłabionego pracownika. A nawet jeśli ukryjemy nasze słabe zdrowie, to i tak prędzej, czy później szef się o tym dowie, choćby z powodu naszych nieobecności. A to właśnie od przeziębienia może się zacząć. Wszyscy wiemy, że nieleczona grypa może zabić. Nieleczone przeziębienie może nas tak osłabić, że z łatwością będziemy „łapać” inne, bardziej poważne choroby.

No, ale przecież… praca

Niektórzy mówią, że oko szefa posiada lecznicze właściwości. Kiedy przychodzimy do pracy przeziębieni, wystarczy jedno spojrzenie szefa, aby zaraz się nam polepszyło. A gdy jeszcze zapyta, co nam jest, od razu będziemy całkowicie zdrowi. Przynajmniej na czas spędzony w pracy. Wróciwszy do domu, nasza choroba zaatakuje ze zdwojoną siłą. Ale w naszym domu nie ma szefa, więc to nic dziwnego. Przynajmniej dla nas.

Żarty, żartami, jednak tylko 7% pracowników decyduje się na zwolnienie lekarskie, kiedy się przeziębi. Reszta woli wziąć np. urlop wypoczynkowy, aby zbytnio nie drażnić szefa. Może i o pracę jest ciężko, ale nie można od razu zakładać wyrzucenia na „zieloną trawkę”, w razie choroby. Szef też człowiek i na pewno widzi nasze starania. Dla wielu z nas także, zwolnienie lekarskie niesie za sobą mniejszą wypłatę. Chorobowe jest płatne 80% pełnego wynagrodzenia. Jeśli będziemy na zwolnieniu dostatecznie długo, to i nasze pobory mogą znacząco spaść.

Co w takim razie?

Przede wszystkim nasze zdrowie zależy od naszego żywienia. Jeśli nasze codzienne zmagania w pracy wymagają od nas mnóstwa energii, to powinniśmy ją dostarczyć w odpowiedni sposób i o odpowiednich porach. Zajadanie się szybkim, barowym jedzeniem nie służy naszemu zdrowiu. A wręcz przeciwnie. Jedząc szybko, można wiele stracić (nie tylko pieniędzy, ale i zdrowia). Co dzień powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich witamin i minerałów właśnie po to, aby mógł łatwiej radzić sobie z infekcjami. Ale nie tylko dieta jest ważna. Bardzo ważny jest sen, bo to właśnie wtedy mózg usuwa z organizmu niepożądane i niebezpieczne toksyny, które go zatruwają.

Sen jest bardzo ważny nie tylko z tego powodu. W czasie snu nie atakuje nas stres, ponieważ jest on aktywny tylko na jawie, w czasie czynnej świadomości. Można sobie wyobrazić co by się działo, gdybyśmy było poddawani stresowi przez cały czas. Nie byłoby to zbyt korzystne, szczególnie dla naszego umysłu. Chory pracownik, który uparł się aby pracować, nie jest nikomu potrzebny. Przede wszystkim jest nie efektywny, zaraża innych, może tylko przeszkadzać, ponieważ snuje się po zakładzie, wywracając oczyma z przemęczenia i rozsiewając wszędzie zarazki.

Nic z takiego pracownika nie będzie. Może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Ale, jeśli już jesteśmy przeziębieni i uparliśmy się, aby jednak do pracy przyjść, zażyjmy jakieś lekarstwo i nie zbliżajmy się zanadto do innych pracowników. Najrozsądniej będzie iść do lekarza, a przynajmniej do domu, do własnego łóżka. Może to nic poważnego i po odpowiednim wypoczynku, nasz organizm poradzi sobie z chorobą. Wtedy wrócimy do pracy z pełną energią.

Więcej porad dotyczących choroby podczas pracy przeczytasz w serwisie kobieco.pl