Jak przygotować się do letniej przygody? Spływ kajakowy Sanem

spływ kajakowy Sanem

Wakacje ruszyły pełną parą! Planujemy urlopy, zastanawiamy się, gdzie najlepiej wybrać się z bliskimi. Część Polaków decyduje się zostać w kraju, co związane jest między innymi z pandemią koronawirusa. Jednak nie tylko. Coraz częściej zaczynamy doceniać atrakcje, które można zobaczyć i zwiedzić w Polsce. Znajdzie się coś dla każdego. Dla tych, którzy uwielbiają leżeć przysłowiowym “plackiem” idealne są nadbałtyckie kurorty. Piechurzy odkrywać mogą dzikie piękno pasm górskich. Ci z kolei, którzy lubią łączyć obie te formy wypoczynku, mogą wybrać na przykład spływ kajakowy Sanem. Jesteś wśród nich? Marzy Ci się przygoda na rzece? Nie wiesz, jak się na nią przygotować? Przeczytaj nasz artykuł, a nic Cię nie zaskoczy.

Zarezerwuj spływ i bądź pewny, że zabawa Cię nie ominie

Przede wszystkim zaleca się, aby skontaktować się wcześniej z wybranym organizatorem spływu. Szczególnie w okresie letnim popularność tej aktywności wzrasta – warto więc zadzwonić lub napisać maila i z wyprzedzeniem zarezerwować wybraną liczbę kajaków lub pontonów. Unikniesz w ten sposób przykrej niespodzianki i rozczarowania.

Odpowiedni strój ma znaczenie!

Nie mowa oczywiście o stylu czy wyglądzie, a o funkcjonalności! Ważne jest przede wszystkim to, aby strój był komfortowy i w żaden sposób nie ograniczał ruchów wiosłującego. Warto wziąć także ubrania na zmianę. Zdarzyć się może, że zostaniesz ochlapany, więc weź ze sobą coś na przebranie. Szczególnie, jeżeli po spływie planujesz dalsze zwiedzanie czy inny sposób kontynuowania wycieczki.

Oprócz ubrań ważne są także buty. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne obuwie do wody. Spora część Polaków ma je w zanadrzu – szczególnie Ci, którzy wypoczywali na chorwackich plażach i chronili stopy przed żyjącymi na dnie morza jeżowcami. Nie masz tego typu butów? Nie oznacza to, że musisz odpuścić sobie spływ kajakowy Sanem! Załóż lekkie obuwie sportowe na przykład trampki lub tenisówki, które bez problemu wyschną. Czego się nie zaleca? Wszelkiego rodzaju klapek i japonek. Dlaczego? Ponieważ istnieje bardzo duża szansa, że najzwyklej w świecie je zgubicie i porwie je prąd rzeki.

Gdzie zapakować ekwipunek?

Zastanawiasz się, gdzie spakować rzeczy, które bierzesz na spływ kajakowy Sanem? Oczywiście, możesz zabrać zwykły plecak. Jest jednak lepsza opcja! Mowa o wodoszczelnym plecaku. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że nawet w przypadku dostania się wody do kajaku, to, co się w nim znajduje nie zamoknie. To szczególnie ważne, jeżeli zabierasz ze sobą do kajaka telefon czy portfel.

Słońce pod kontrolą

Od wielu lat powtarza się, jak bardzo ważna jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wybierając się więc na rzekę, pod żadnym pozorem nie możesz zapomnieć o kremie z wysokim filtrem UV, najlepiej w wersji wodoodpornej. Podczas spływu wydawać Ci się może, że słońce wcale nie grzeje mocno, ale uwierz, jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz skóry, będziesz odczuwał tego nieprzyjemne skutki w postaci poparzeń.

Bez prowiantu ani rusz!

Każdy wie, że wypoczynek nad wodą (a szczególnie aktywny wypoczynek) wzmaga apetyt. Dlatego nie możesz zapomnieć o spakowaniu do plecaka prowiantu. Mogą to być tradycyjne, pożywne kanapki, lekkie pieczywo chrupkie, wafle ryżowe, przygotowane owoce i warzywa. Warto zabrać ze sobą też garść słodyczy, które dodadzą energii np. gorzką czekoladę. Oczywiście pamiętać trzeba także o napojach. Najlepiej pragnienie ugasi woda lub sok owocowy.

Spływ kajakowy Sanem – stwórz piękne wspomnienia

Spływ kajakowy Sanem może być naprawdę niezapomnianą przygodą. Należy jednak się do niej odpowiednio przygotować. Trudno przecież cieszyć się pięknem przyrody i zabawą, kiedy martwimy się o niewygodny strój, a kiszki grają nam marsza. Dlatego warto spływ wcześniej dokładnie zaplanować – wtedy można być pewnym, że wspomnienia z zabawy będą wyłącznie przyjemne.