W jaki sposób system WMS wspiera realizację zamówień dla e-commerce?

Aby dotrzymać kroku konkurencyjnemu światu wielokanałowego handlu elektronicznego, nowocześni detaliści muszą pozostawać w kontakcie z konsumentami poprzez sprzedaż wielokanałową i szybką realizację zamówień.

Kluczem do spełnienia tak wygórowanych oczekiwań jest włączenie do swojego modelu biznesowego systemu zarządzania magazynem — takiego, który wzmacnia optymalizację realizacji zamówień i organizuje procesy magazynowe dzięki zaawansowanym automatyzacjom. Sprawne rozwiązanie oparte na chmurze może nie tylko generować aktualizacje zapasów w czasie rzeczywistym, ale także całkowicie zmienić czas wysyłki.

Co to jest system zarządzania magazynem (WMS)?

System zarządzania magazynem (system WMS) to rozwiązanie programowe, które pomaga wspierać i usprawniać logistykę magazynową e-commerce oraz zarządzanie centrum dystrybucji. Wykorzystując system zarządzania magazynem, marki oparte na produktach mogą uzyskać lepszy wgląd w poziomy zapasów i uprościć realizację łańcucha dostaw na każdym etapie swojej działalności.

Co więcej, platformy WMS pozwalają firmom zmaksymalizować sposób, w jaki wykorzystują swoją siłę roboczą i przestrzeń fizyczną, koordynując zarówno wykorzystanie zasobów, jak i przepływy materiałów. Innymi słowy, systemy te zostały zaprojektowane w celu zaspokojenia potrzeb globalnego łańcucha dostaw, który obejmuje dystrybucję, produkcję, firmy intensywnie korzystające z zasobów, a nawet usługi.

Jak działają systemy WMS?

System zarządzania magazynem obejmuje wszystkie kroki, które Twoja firma musi podjąć, aby szybko i skutecznie przenieść produkty z magazynu do rąk klientów. Ogólnie rzecz biorąc, kroki te obejmują:

  • zarządzanie pracą,

  • wydajność kompletacji,

  • śledzenie zapasów w czasie rzeczywistym,

  • wysyłkę i realizację zamówień,

  • prognozowanie i raportowanie.

Intuicyjny system zarządzania magazynem umożliwia właścicielom firm śledzenie odpowiednich danych o każdym pracowniku magazynu, w tym o obsługiwanych zamówieniach i/lub wybieranych produktach w danym momencie. Ta funkcja nie tylko pomaga firmom ściśle monitorować wydajność pracowników, ale także oferuje zauważalny wzrost wydajności i jakości — co ostatecznie skutkuje ulepszonymi przepływami pracy i lepszymi marżami zysku.

Wybierz wydajność

Kompletacja jest jedną z podstawowych funkcji każdego magazynu. Niezawodne oprogramowanie WMS faktycznie utworzy listy kompletacji, dzięki czemu towary będą pobierane w najbardziej efektywny sposób (niezależnie od tego, czy jest to kompletacja strefowa, kompletacja falowa czy kompletacja partiami). Z każdym nowym zamówieniem osoba zbierająca otrzymuje list przewozowy z artykułami i miejscami ich składowania w magazynie; WMS może określić najlepszą kolejność pobierania tych pozycji z magazynu, aby zwiększyć zarówno szybkość, jak i dokładność realizacji.

Śledzenie zapasów w czasie rzeczywistym

Śledzenie zapasów to proces monitorowania poziomów zapasów, dzięki czemu wiesz, które jednostki SKU masz pod ręką i dokładne lokalizacje, w których są przechowywane lub czy są w transporcie od producenta.