Remont łodzi przed sezonem – fachowiec podpowiada na co warto zwrócić uwagę

yacht-3480913_640Jesteś szczęśliwym posiadaczem łodzi, która jednak całą jesień i zimę stała w hangarze lub pod plandeką? Przed kolejnym sezonem warto wykonać dokładny przegląd techniczny, przejrzeć wszystkie instalacje, odnowić ewentualne ubytki w kadłubie łodzi, a także wykonać prace konserwacyjne. Im lepiej się do tego zabierzemy, tym większa pewność, że w sezonie nie zaskoczą nas żadne niespodziewane usterki czy awarie.

Gdy łodzie przez kilka miesięcy stoją nieużywane może w nich zachodzić wiele procesów korozyjnych. Nawet niewielkie ubytki mogą z czasem powodować duże szkody, dlatego należy je usuwać natychmiast, gdy tylko je zauważymy. Łodzie trzeba bardzo dokładnie przejrzeć, obejrzeć cały kadłub, także te elementy, które zwykle znajdują się w wodzie. W razie potrzeby trzeba pokryć łódź nową powłoką, która będzie odporna na działanie wilgoci oraz korozji.

Sprawdź szczelność instalacji

Wiele nowoczesnych łodzi, które pływają po jeziorach i po morzach, posiada sporo instalacji – wodne, kanalizacyjne, gazowe czy paliwowe. Konieczne jest dopilnowanie, aby wszystkie były w stu procentach szczelne i sprawne przed wypłynięciem w pierwszy w sezonie rejs. Należy między innymi przeprowadzić próby ciśnieniowe, które sprawdzają, czy instalacja jest w stu procentach szczelna, czy może gdzieś są jakieś ubytki i uszkodzenia w rurach. Większość instalacji na łodziach i statkach wykonana jest z rur, które z biegiem czasu mogą się odkształcać czy ulegać uszkodzeniom. Próby ciśnieniowe najlepiej jest powierzyć specjalistycznym firmom, które wykonają je zgodnie z zapotrzebowaniem i według odpowiednich standardów. Przeprowadzenie próby ciśnieniowej samodzielnie i na własną rękę może być nieskuteczne.

Przejrzyj cały osprzęt

W przypadku łodzi żeglarskich, należy przed sezonem sprawdzić stan wszystkich żagli, które przecież jesienią i zimą były zwinięte. Sprawdzajmy nie tylko żagle, które używane są na co dzień, ale również te, po które sięgamy rzadko. Wszystkie, nawet najdrobniejsze uszkodzenia żagli powinny być natychmiast naprawione, najlepiej przez doświadczonego żaglomistrza. Dokładny przegląd warto też wykonać we wszystkich innych sprzętach i urządzeniach, które znajdują się na łodzi. Im lepiej i dokładniej wszystko sprawdzimy, tym łatwiejsze będzie użytkowanie łodzi. Warto przy tym pamiętać, że wiele prac naprawczych o wiele łatwiej wykonuje się na lądzie, gdy cały kadłub łodzi jest widoczny. Jeśli odkryjemy jakieś usterki już po zwodowaniu, gdy łódź będzie znajdowała się na wodzie, może się okazać, że konieczne będzie jej wyciągnięcie w celu naprawienia wszystkich uszkodzeń. Pamiętajmy też, by nie wychodzić z założenia, że jakoś to będzie. Wiele osób, gdy widzi drobną usterkę, myśli sobie, że w tym sezonie uda się jakoś obejść bez napraw. W rzeczywistości jednak uszkodzenie jedynie rozrośnie się, a jego późniejsza naprawa będzie o wiele bardziej pracochłonna i oczywiście kosztowna.