Jak robić notatki z książek?

Robienie efektywnych notatek z książek jest znakomitym sposobem nie tylko na utrwalenie nowo poznanych wiadomości, ale też na zarejestrowanie ich w przyjaznej i miłej dla oka formie fizycznej. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jak sporządzać praktyczne notatki z książek, wykorzystując przy tym na przykład funkcjonalny notes książkowy.

Po co nam tak naprawdę notatki z książek?

Sporządzanie własnoręcznych notatek z książek kryje w sobie wiele zalet. Zyskujemy w ten sposób fizyczny, zorganizowany i wolny od cyfrowych rozpraszaczy zapis wartościowych informacji. Co więcej, spisując długopisem swoje notatki, łatwiej zapamiętujemy nowy materiał. Już samo trzymanie pióra lub długopisu w dłoni wymusza na nas koncentrację, nie wspominając już o przydatnym materiale do powtórek, jaki tworzymy.

Oczywiście, warto na samym początku żmudnego i często niedocenianego procesu, jakim bez żadnego cienia wątpliwości jest robienie starannych notatek, zadać sobie podstawowe pytanie: w jakim celu się na to decydujemy? Czy zależy nam na rozeznaniu jakiegoś tematu? Czy może szukamy jakiegoś konkretnego pomysłu, a przeczesywanie kolejnych książek jest tak naprawdę rozpaczliwym szukaniem inspiracji w celu rozwiązania nierzadko trudnego problemu? W tym pierwszym przypadku powinniśmy skupić się na subtelnych szczegółach — takich jak na przykład dane liczbowe, fakty oraz konkretne cytaty, w drugim — najlepiej jest zanotować jedynie konkretne i najbardziej adekwatne z perspektywy naszej aktualnej sytuacji pomysły.

Sprawdzone strategie sporządzania efektywnych notatek

Notatki, które wypełniają nasz notes książkowy, powinny być przede wszystkim możliwie łatwe do zidentyfikowania i odnalezienia. W redagowanych notatkach powinniśmy uwypuklić przede wszystkim ich tytuły i słowa kluczowe, wokół których koncentruje się dane zagadnienie. Umiejętność nadawania priorytetów i skupiania się na tym, co najważniejsze, są niezmiernie ważne podczas sporządzania praktycznych notatek.

Pragmatyzm naszego podejścia powinien przejawiać się nie tylko w ignorowaniu nieistotnych informacji, ale także w konsekwentnym i inteligentnym stosowaniu skrótów. Notatnik książkowy nie jest z gumy i warto rozsądnie gospodarować fizyczną przestrzenią, jaką mamy do dyspozycji. To właśnie dlatego powinniśmy za wszelką cenę wystrzegać się bazgrolenia. Notatki, które możemy spisać na przykład w notesach, jakie oferuje producent https://www.lediberg.com.pl/notesy, powinny być jak najbardziej czytelne i miłe dla oka. Co więcej, warto również urozmaicić nasze notatki wyraźnymi kolorami przypisanymi do konkretnych treści — w ten sposób nie tylko łatwiej zapamiętamy nowe wiadomości, ale również wzmocnimy naszą kreatywność.