Rodzaje muzyki – czy da się ją podzielić na kategorie?

O tym, że muzyka niejedno ma imię, można przekonać się na co dzień słuchając radia czy dyskutując o gustach muzycznych ze znajomymi. Okazuje się, że to, co jednym się podoba, niekoniecznie przypada do gustu innym. Zwykle mamy swoje ulubione rodzaje muzyki – mało kto jest w stanie słuchać bezkrytycznie wszystkiego.

Muzykę można podzielić na rodzaje i kategorie pod względem wielu różnych kryteriów. Nieco inne kryteria mają profesjonalni muzycy, osoby zajmujące się muzyką klasyczną, a inaczej podzielą muzykę osoby, które są po prostu aktywnymi słuchaczami. Muzykę można podzielić ze względu na ilość wykonawców (kameralna lub symfoniczna), rodzaj instrumentów (gitarowa, organowa), a także na jej przeznaczenie (muzyka filmowa). Najczęściej jednak w powszechnej świadomości występuje podział na muzykę pod względem używanych środków artystycznych.

Jakie są gatunki muzyczne?

Rodzajów muzyki jest całkiem sporo. Przede wszystkim stary nieśmiertelny rock i jego wiele późniejszych odmian, jak hard rock, punk rock, rock and roll czy rock symfoniczny. W komercyjnych stacjach radiowych możemy posłuchać muzyki pop w różnych odsłonach, a także disco, reggae, rapu czy muzyki elektronicznej. Ta ostatnia często pojawia się w klubach muzycznych i na dyskotekach, rapu świetnie się słucha na koncertach. W rodzajach muzyki spotkać możemy również muzykę bluesową, a także jazz, który w dużym stopniu jest oparty na improwizacji. Nie można również zapomnieć o muzyce klasycznej, która ma zdecydowanie najdłuższą historię, a w ostatnich latach jest odkrywana i mieszana w wielu nowych projektach.

Czasem trudno dopasować styl

Współcześni artyści często bawią się dźwiękami, tworzą dzieła muzyczne, które łączą w sobie wiele różnych gatunków i kategorii muzycznych. Dlatego też bywa, że mamy problem z zakwalifikowaniem danego utworu tylko do jednego nurtu. Zdarzają się ciekawe połączenia popu z rockiem, jazzem czy bluesem, a także z muzyką klasyczną, na którą często decydują się artyści popowi szukający dla siebie nowych pomysłów. Bez względu na to, jakiej muzyki słuchamy, niekoniecznie trzeba ją ubierać w konkretne kategorie. Najważniejsze, by były to utwory, które nam się podobają, wprowadzają pozytywny nastrój, wzbudzają emocje i dodają energii. Nawet, jeśli dany utwór nie należy do naszego ulubionego gatunku muzycznego, nie należy go przekreślać, jeśli po prostu nam się podoba.

Nowa płyta do kupienia tutaj -> Joanna Jakubas