Rodzaje tapet na ścianę

Wybierasz tapetę dekoracyjną do swojego mieszkania? Zastanawiasz się na jakiego rodzaju tapetę się zdecydować? Przed dokonaniem wyboru warto wiedzieć jakie rodzaje tapet są dostępne i z jakich wykonuje się je materiałów.

Tapety papierowe

Do najtańszych i zarazem najpopularniejszych rodzajów tapet należą tapety papierowe. Oczywiście ze względu na materiał wykonania są one stosunkowo nietrwałe. Z drugiej strony ze względu na ich niewielki koszt, można je częściej wymieniać, dzięki czemu można częściej dokonywać zmian w aranżacji wnętrza. Tapety wykonane z papieru wykorzystuje się także jako podkład służący do nanoszenia wzorów za pomocą farby. Ten trend jest obecnie dość popularny w dekorowaniu wnętrz. Najtańsze tapety ścienne można nabyć nawet w cenie 15zł za rolkę.

Tapety winylowe

Wraz z rozwojem rozmaitych technologii możliwe stało się stworzenie produktów o bardzo dobrych właściwościach. Zastosowanie w produkcji tapet tworzyw sztucznych umożliwiło stworzenie naprawdę trwałych i barwnych tapet ściennych. Tapety winylowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na urazy mechaniczne, są odporne na promieniowanie UV (promienie słoneczne) dzięki czemu nie blakną nawet po wielu latach. Winyl jako tworzywo sztuczne jest także nie wrażliwy na wodę, a zatem tapety z niego wykonane z powodzeniem można stosować w takich wnętrzach jak kuchnia czy nawet łazienka. Jednym z typowych bardzo istotnych cech winylu jest dobre przyjmowanie różnorodnych barwników, dzięki czemu tapety winylowe wspaniale odwzorowują nawet bardzo intensywne barwy. Optymalnym wyborem zazwyczaj okazuje się tapeta winylowa wykonana na dodatkowej warstwie flizeliny. Taka gruba dwuwarstwowa tapeta skutecznie skryje rozmaite niedoskonałości na powierzchni ściany w postaci grudek, nierówności lub pęknięć.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet winylowych w zależności od rodzaju wykorzystanego do ich produkcji tworzywa. Najtrwalsze modele wykonane z twardego winylu są na tyle wytrzymałe, że z powodzeniem mają zastosowanie w różnych obiektach użyteczności publicznej, tj hotele, pensjonaty, akademiki, urzędy czy pomieszczenia firmowe.

Tapety natryskowe

Do osobnej kategorii tapet należą tapety nanoszone na ścianę metodą natryskową. W tej metodzie stosuje się bardzo różne materiały. Do popularnych materiałów wykorzystywanych w tapetach natryskowych należy lateks. Jego podstawową, bardzo docenianą zaletą jest ekologiczność, lateks jest bowiem naturalnym produktem. Sformułowanie „tapeta natryskowa” może być nieco mylące, gdyż jest to po prostu dodatkowa warstwa materiału naniesiona za pomocą specjalnego oprzyrządowania. Pewnym minusem tapet natryskowych jest stosunkowo ubogie wzornictwo. Z drugiej strony stanowią one dodatkowe, solidne zabezpieczenie powierzchni ścian.

Rodzaj tapety dobiera się do zapotrzebowania i oczywiście do możliwości finansowych. Bardzo dobrym sposobem na optymalizację wydatku jest zamówienie tapety dekoracyjnej w jednym z wielu dostępnych w Polsce sklepów internetowych.