Różne style aranżacji ogrodów

Aranżacja i planowanie ogrodu nie jest tak łatwa, jak każdemu się wydaje. Wymaga to dbałości o detale i umiejętność trzymania się głównej wizji. Ogród, dom, garaż, cała przestrzeń powinna być spójna. Nic nie powinno odstawać. Nie planuje się kolorowego i krzykliwego ogrodu przy nowoczesnej architekturze. Ogród powinien być zarówno praktyczny, jak i wygodny oraz ładnie się prezentować. Dostęp do każdej części powinien był łatwy i najlepiej po specjalnie stworzonych ścieżkach. Praktyczność ogrodu wynika z uprawiania owoców, warzyw lub ziół a swój własny użytek. Miło by było także mieć jakieś miejsce do wypoczynku: hamak, altana lub ławeczka. Poniżej przestawimy kilka pomysłów na aranżacje ogrodu. Możecie wybrać to, co bardziej pasuje do was i waszego domu. Wybór jest duży, my przedstawimy tylko kilka, tych najbardziej popularnych wśród naszego społeczeństwa.

Ogród wiejski

Zwykle są to duże i przestronne ogrody. Rzadko są spotykane w miastach ze względu właśnie na ich wielkość. Dlatego najczęściej są widywane na obszarach pozamiejskich. Ich najlepsze zalety to wygodna, praktyczność i ekologiczność. Ogrody te są podzielone na trzy części. W jednej znajduje się warzywniak i sad. Jest to część użytkowa. W drugiej zaś znajdziemy piękne, kolorowe kwiaty. Jest to część dekoracyjna i często znajduje się od strony drogi. Kwiaty są tak dobierane, aby można było je ściąć i wstawić do wazonu. Dodatkowo znajdzie się tez miejsce na odpoczynek dla domowników i ich gości. Kolejny element, często spotykany, to kompostownik. Jest on położony w części ogrodu, w której nie będzie przeszkadzał ani nam ani sąsiadom. Wszystkie części powinny być od siebie oddzielone. Szczególnie część rekreacyjna od reszty ogrodu. Wtedy podczas zabaw dzieci i zwierząt nie ucierpią ani nasze warzywa, ani nasze kwiaty.

Ogród miejski

Jak nazwa wskazuje, ogród najczęściej widywany jest w miastach, gdzie nie ma zbyt dużo przestrzeni. Jego główna cecha to minimalizm. Ludzie żyjący w mieście rzadko mają czas na czasochłonne utrzymywanie ogrodu, więc minimalizm zapewnia im mało pracy i reprezentacyjny wygląd ogrodu. Rzadko można w nich spotkać altanki. Częściej spotykany jest taras, a na nim meble ogrodowe (stół i ławki). Na tarasie znajdują się donice z różnymi roślinami. Wokół domu jest dobrze utrzymany trawnik z systemem nawadniającym. Oprócz tego kilka grządek z kwiatkami, kilka krzaków i żywopłot, który oddziela nas od ciekawskich oczu przechodniów i sąsiadów.

Ogród śródziemnomorski

Ten typ ogrodu jest bardzo popularny wśród osób, które lubią spędzać wakacje w tamtym rejonie. Można posadzić w nim drzewka cytrusowe (jeżeli posadzimy je w donicach i na zimę schowamy w domu, to mogą nam dać również owoce). Dodatkowo znajdziecie w takim ogrodzie lawendę, zioła i inne ozdobne drzewka. Głowna cecha tego ogrodu to żywa kolorystyka. Nie tylko rośliny są kolorowe, ale także wszystkie inne elementy, np. meble ogrodowe (lub ich dodatki). Typowym ogrodzeniem dla takiego ogrodu są pnącza lub winogrona. Bardzo łatwo obrastają mur i wygląda to bardzo ładnie.

🌳 Projektowanie i aranżacja ogrodów – Projekty Ogrodów Brzozowisko
ul. Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie (pod Warszawą)
nr. tel: +48 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com
NIP: 8222169844