Różne środki transportu publicznego – za i przeciw

commutersmain-960x540

Powierzchnia całej kuli ziemskiej zajmuje ponad 500 milionów kilometrów kwadratowych. Odwiedzenie każdego miejsca, codzienne podróże z i do pracy, a także zwykłe odwiedziny u przyjaciół i rodziny jedynie za pomocą własnych mięśni byłoby nie tyle co niemożliwe, ale bardzo męczące i czasochłonne. Używanie prywatnych maszyn do przemieszczania się może również być kłopotliwe z powodu wydania bardzo dużej liczby pieniędzy na paliwo/gaz. Na szczęście istnieją publiczne środki transportu, z których każdy (jeśli nie ma ku temu ewentualnych przeciwwskazań) może skorzystać.

Jednakże nie każdy transport transportowi równy. Niektóre wymagają dużo czasu, inne są drogie, a jeszcze inne niewygodne. Który zatem wybrać, aby spełniał wszystkie oczekiwania człowieka lub po prostu był jak najmniej szkodliwy?

Autobus

Na pierwszym miejscu można wymienić transport busem. Prawdopodobnie jest to najpopularniejszy środek transportu w każdym miejscu na świecie. Po pierwsze wydając względnie małą ilość pieniędzy możliwe jest przejechanie dużej odległości. W niektórych przypadkach przewoźnicy akceptują ulgi i młodzież szkolna może zapłacić o połowę niższą cenę. Transport autobusami może być realizowany na krótki dystans (tak zwane komunikacja miejska) lub między miastami/państwami.

W wielu autobusach na długie podróże zamontowana jest często również ubikacja. Minusem transportu busem jest zazwyczaj brak miejsca na wygodne siedzenie. O ile małe osoby nie będą mieć z tym problemu, o tyle ci wysocy mogą po prostu nie mieścić się w siedzeniach i czasami siadać bardzo skomplikowanych pozycjach, po których pozostaje wyłącznie ból mięśni. Wybieranie miejsc nie zawsze jest możliwe. Ponadto istnieje ryzyko dłuższej podróży niż było to zaplanowane, głównie z powodu złych warunków pogodowych lub stania w korku.

Pociąg

Kolejną opcją transportu publicznego jest pociąg. Poruszają się one na relacja międzymiastowych oraz międzykrajowych. Cena w tym przypadku jest wyższa niż transport busem. Jakość podróży jest zwykle wyższa niż w przypadku autobusów. Pasażerowie otrzymują więcej miejsca dla siebie, a podróż upływa znacznie szybciej. Pozytywną rzeczą w podróżowaniu pociągami jest akceptowanie różnego rodzaju ulg. Dzięki temu studenci lub inwalidzi bez przeszkód mogą zapłacić mniej.

W każdym pociągu znajduje się ubikacja dla pasażerów, a w niektórych również wagon, w którym można kupić coś do jedzenia lub się przespać. Niestety wybierając ten rodzaj transportu publicznego trzeba się liczyć, że pociągi często się opóźniają lub nie przyjeżdżają na czas. Wiele z nich, szczególnie tych starszych modeli jest po prostu “blaszaną puszką”. Jadąc nim w lato ludzie gotują się z gorąca, a nocy marzną. Kilkugodzinna podróż może skończyć się przeziębieniem.

Samolot

Ostatnim środkiem transportu publicznego (chociaż dałoby się wymienić też inne) jest samolot. Opcja zdecydowanie dla ludzi przemieszczających się na duże odległości. Jest szybka i uważana za najbezpieczniejszy środek transportu dzisiejszych czasów. Minusami jest wysoka cena za jakość podróży oraz ewentualne opóźnienia kursów.

Publiczne podróżowanie może być różne. Transport busem jest tani, pociągiem lepszy jakościowo, a samolotem szybszy i wygodniejszy. Każda opcja ma plusy i minusy, a wybór jednej zależy od tego gdzie i na jaką skalę ma odbyć się podróż.