Dojarki rurociągowe – nowoczesny aspekt hodowli bydła mlecznego

W ciągu ostatnich dziesięcioleci rozwój techniki przybrał wielkie rozmiary. Co wywarło olbrzymi wpływ na wiele dziedzin gospodarki i życia człowieka. Przykładowo w rolnictwie coraz więcej maszyn zastępuje pracę ludzi. Dzięki temu wzrasta produkcja, a zaoszczędzony czas można wykorzystać na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Schemat ten obejmuje również branżę mleczarską. W wielu oborach uwięziowych tradycyjny udój zastąpiono mechanicznym, dzięki zastosowaniu dojarek rurociągowych.

Czym są dojarki rurociągowe?

Dojarka rurociągowa inaczej przewodowa to urządzenie służące do mechanicznego udoju bydła. Tego typu dojarki pracują w dwóch naprzemiennych cyklach: ssania i ściskania. To proste w obsłudze, funkcjonalne urządzenie, które zwiększa szybkość udoju. Dojarki przewodowe tego typu składają się z kilku zasadniczych elementów m.in. elementu ssącego, instalacji rur, zbiornika chłodzącego mleko i gum strzykowych. Przy zakupie dojarki warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na te elementy. Materiały z których zostały wykonane, dokładność wykończenia i łatwość utrzymania w czystości. Schładzalnik mleka umożliwia prawie natychmiastowe ochłodzenie mleka i przyczynia się do zwiększenia jego terminu zdatności do spożycia. Gumy strzykowe należy dokładnie myć oraz dezynfekować przed i po użyciu. Są wykonane z silikonu, dzięki temu łatwo utrzymać je w czystości. To bardzo istotne, ponieważ mają bezpośredni kontakt ze zwierzęciem. Rury powinny charakteryzować się precyzyjnym wykonaniem, które uniemożliwi rozwój bakterii. Element ssący powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb klienta i jego stada. Jeśli dojarka będzie spełniała te wymagania posłuży rozwojowi gospodarstwa.

Jakie są zalety korzystania z dojarek rurociągowych?

Do licznych zalet dojarek należy zaoszczędzenie czasu i nakładu pracy. Dój jest szybszy, wygodniejszy i efektywniejszy. Dzięki temu gospodarstwo może przynosić większe zyski. Odpowiednia linia mleczna znacząco zwiększa jakość mleka, zapobiegając pojawianiu się niechcianych bakterii i innych drobnoustrojów. Dojarki mają również pozytywny wpływ na zdrowie pracowników, ponieważ minimalizują potrzebę schylania się. To także bezpieczna metoda udoju dla zwierząt. Sprzęt zanim trafi do gospodarstwa jest dokładnie sprawdzany pod kątem obowiązujących norm. Podlega także regularnej konserwacji, a odpowiednio częsta wymiana pewnych elementów np. gum strzykowych dodatkowo podnosi komfort doju dla zwierząt. To z pewnością poprawia ich dobrostan, zmniejsza stres i przekłada się na zwiększenie wydajności mlecznej. Mimo tego, że korzystanie z dojarek przewodowych wymaga z początku zainwestowania to, koszty szybko się zwracają. Usprawnienie pracy przedsiębiorstwa także ma niemałe znaczenie. Dzięki korzystaniu z pomocy profesjonalnych firm typu centrumrolnictwa.pl można dostosować projekt i montaż dojarki do potrzeb stada, wielkości pomieszczenia, ilości zwierząt czy dodatkowych udogodnień. Zapewniają także gwarancję i służą pomocą przy wymianie sprzętu lub w razie ewentualnych awarii.