Rysunek techniczny – Na co zwrócić uwagę?

Z pewnością wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z programem AutoCAD lub pracujących z nim na co dzień nie zdaje sobie sprawy, że w praktyce jest to program do tworzenia rysunku technicznego. Można powiedzieć, że AutoCAD jest elektroniczną deską kreślarską.

Rysunek techniczny to utrwalanie informacji o wyglądzie i budowie wszelkich przedmiotów. Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek przedmiot wytwarzany przez człowieka, który wcześniej nie został umieszczony na rysunku technicznym.

Z grona tego wyłączyć można jedynie dzieła sztuki, takie jak obrazy czy rzeźby oraz wszelkie przejawy rękodzieła. W tych przypadkach artysta każdorazowo przenosi swoje wyobrażenie dzieła bezpośrednio na materiał, z którego tworzy. Natomiast, czy możemy sobie wyobrazić spontaniczną budowę mostu, nieopartą o żadne plany czy wprowadzenie do produkcji nowego przedmiotu w oparciu o szkic na kawiarnianej serwetce? Oczywiście nie.

W obu przypadkach potrzebny jest porządny projekt. Coś bowiem trzeba pokazać inwestorom czy osobom decyzyjnym, które odpowiedzialne będą za decyzje o wdrożeniu danego projektu. Podwykonawcom trzeba szczegółowo przekazać w przystępnej i zrozumiałej formie informacje o półfabrykatach potrzebnych i w jaki sposób będą one ze sobą połączone. Co za tym idzie nie można się obyć bez rysunku technicznego.

W żadnej branży technicznej nie obejdziesz się bez znajomości podstaw rysunku technicznego. Jeśli chcesz tworzyć profesjonalne projekty i wiążesz z tym swoją przyszłość powinieneś opanować wiedzę z tego zakresu. Na pewno pomoże Ci w tym kurs programu AutoCAD z certyfikatem, który zazwyczaj rozpoczyna się właśnie od omówienia rysunku technicznego.

Historia rysunku technicznego

Przed wdrożeniem technologii CAD rysunek techniczny wykonywany był ręcznie na papierze czy kalce technicznej ołówkiem lub tuszem. Od połowy lat 70. zaczęto tworzyć systemy komputerowego wspomagania projektowania, które zoptymalizowały proces powstawania rysunku technicznego.

Historia rysunku technicznego natomiast sięga naprawdę odległych czasów, bo aż II połowy XXII wieku przed naszą erą. Z tego czasu bowiem pochodzi posąg Gudei siedzącego na tronie z rękoma założonymi na piersiach z deską kreślarską na kolanach. Na tej desce znajduje się plan świątyni.

Może nie jest to rysunek techniczny, jaki jesteśmy sobie w stanie wyobrazić dzisiaj, ponieważ jest to wyryte na kamieniu. Natomiast możemy go nazwać pierwszym utrwaleniem myśli technicznej. 4 tysiące 200 lat temu. Robi to naprawdę duże wrażenie.

Kolejny przykład to już I w. p. n. e. i opracowanie Witruwiusza „O architekturze ksiąg dziewięć”. Dzieło autora człowieka witruwiańskiego, kojarzonego często z Leonardem da Vinci, to pierwsze znane dzieło dotyczące architekturze utworzone na papierze.

Opracowanie odnaleziono dopiero w 1415 roku, stanowiło ono o architekturze i sztuce budowlanej starożytnych Greków oraz Rzymian, uzupełnione o omówienie zasad stosowanych przez Rzymian przy planowaniu miast.

Te archaiczne przykłady zastosowania rysunku technicznego moglibyśmy mnożyć. Można wymienić chociażby Rysunek tartaku hydraulicznego Villarda de Honnecourta z XIII wieku, Szkic wagonu kolejowego Guido de Vigevano (XIII/XIV wiek) czy Szkic śmigłowca Leonarda da Vinci.

Następnie weźmy pierwsze opracowanie na temat geometrii wykreślanej Gasparda Monge z XVIII wieku czy pierwsze zastosowanie rysunku izometrycznego Williama Farisha, które do złudzenia przypomina modelowanie 3D. Ta ostatnia praca wygląda szczególnie spektakularnie, jeśli weźmiemy pod uwagę jej datowanie.

Ivan Edward Sutherland

Sutherland stworzył niesamowite urządzenie, za które otrzymał nagrodę Turinga. Była to jego praca doktorska, polegająca w praktyce na stworzeniu programu komputerowego o nazwie Sketchpad. Dzięki temu projektowi powstały pierwsze obiekty narysowane w pamięci komputera przy pomocy tak zwanego świetlnego ołówka.

Powstawały one poprzez wskazywanie punktów na ekranie przy pomocy właśnie takiego ołówka. Umożliwił to wszystko komputer utworzony w 1958 roku o nazwie TX2. Są to początki technologii odnoszącej się do rysunku technicznego, którą znamy i stosujemy do dzisiaj.

Rysunek techniczny współcześnie

Dziś rysunek techniczny stał się podstawową formą komunikacji z wielu branżach. Bez niego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie branży produkcyjnej czy motoryzacyjnej. Jeśli chcesz zostać architektem, też od niego nie uciekniesz. Dzięki swojej uniwersalności jest idealnym nośnikiem informacji dotyczących danego obiektu.

Umożliwia swobodny przepływ komunikatu między inżynierem, konstruktorem, a przemysłem, nawet jeśli nie porozumiewają się oni w tym samym języku. Rysunek techniczny jest narzędziem nie tylko inżynierów. W przedsiębiorstwach produkcyjnych praktycznie każdy dział (nawet obsługi klienta) ma z nim do czynienia.