Zakup samochodu służbowego – za gotówkę czy lepiej na kredyt?

Samochody służbowe w wielu firmach są podstawą działalności. Niektóre przedsiębiorstwa należą do sektora transportowego i bez dobrej floty samochodowej nie miałyby racji bytu. W innych firmach samochodami jeżdżą pracownicy firmy, w szczególności przedstawiciele handlowi, którzy zajmują się pozyskiwaniem nowych klientów. W wielu przypadkach zakup nowego samochodu jest więc konieczny, choć nie zawsze możliwy za gotówkę.

Każda firma, w której auta służbowe są niezbędne, powinna zadbać o to, by były to samochody wygodne, sprawne i w miarę nowe. Trzeba bowiem pamiętać, że pracownicy praktycznie codziennie robią nimi wiele kilometrów. Jeśli auto jest już stare i wysłużone, prędzej czy później zacznie przypominać skarbonkę bez dna. Trzeba będzie w nie nieustannie inwestować, usuwać usterki, kupować nowe części zamienne. Jeśli auto częściej niż w ruchu jest w warsztacie samochodowym, trzeba pomyśleć o zakupie nowego. Dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie dysponują spora ilością wolnej gotówki, będzie kupienie auta w kredycie.

Kredyt na miarę potrzeb

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zakupu auta niewątpliwie jest zakup za gotówkę. Niestety, nie każdą firmę na to stać, a jednocześnie nie stać jej również na nieposiadanie auta. Kredyt na zakup samochodu jest więc najlepszym pomysłem, oczywiście pod warunkiem, że będzie dobrze wybrany i przemyślany. Jeśli właściciel firmy chce kupić samochód w kredycie, powinien rozważyć przede wszystkim kredyty samochodowe, które są dosyć tanim rozwiązaniem w porównaniu do klasycznych kredytów gotówkowych. Kredyty samochodowe można wziąć maksymalnie na 10 rat, a środki z tego kredytu muszą koniecznie zostać przeznaczone na zakup auta. Kredyty samochodowe bez problemu znajdziemy w ofercie wszystkich banków, można więc szybko znaleźć taką ofertę, która w stu procentach będzie spełniała nasze oczekiwania. Jeśli zależy nam na czasie, dobrym rozwiązaniem może być również kredyt gotówkowy online (oferty na https://www.get-money.pl/aktualności/giełda/kredyt-gotówkowy-online). Kredyty przez internet są wygodne, gdyż nie wymagają wychodzenia z domu i szukania oddziału banku, aby złożyć wniosek kredytowy.

Warto dokładnie czytać umowy kredytowe

Właściciel firmy, które chce sięgnąć po kredyt na zakup samochodu, powinien zachować ostrożność i bardzo dokładnie czytać wszystkie umowy z bankiem. Dobrze jest sprawdzić zwłaszcza te informacje, które dotyczą kosztów, zmiennego oprocentowania czy innych dodatkowych opłat, o których na początku nie było mowy. Jeśli kredyt jest w dużej wysokości, dobrze jest skonsultować umowę ze specjalistą od finansów czy niezależnym doradcą kredytowym. Przy wszystkich umowach kredytowych, które wiążą nas z bankiem na wiele lat, warto jest dmuchać na zimne i sprawdzać wszelkie zapisy w umowach. Dzięki temu na etapie spłacania kredytu nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć.