Funkcja samooczyszczania piekarnika czy tradycyjne środki do czyszczenia?

Jest kilka uniwersalnych „przerażających” prac – obowiązków domowych, których wszyscy nienawidzą – należą do nich prasowanie ubrań, czy też czyszczenie piekarnika. Więc jest wielce prawdopodobne, że kiedy kupiłeś swój ostatni piekarnik byłeś naprawdę podekscytowany – widząc, że ma funkcję „samooczyszczania”. Koniec ze zmaganiem się z obecnością cuchnących oparów i szorowaniem – czas się przywitać z lśniąco czystym piekarnikiem za naciśnięciem jednego przycisku. Nie tak szybko!

Podczas gdy producenci piekarników próbowali opracować funkcje, które eliminują „tę pracę” z obowiązków domowych, samoczyszczący element wielu nowszych modeli może w rzeczywistości spowodować poważne problemy z urządzeniem.

Zaskakujące jest to, że na każde 10 zleceń, na które odpowiadają technicy w serwisach AGD, co czwarte lub piąte dotyczy problemów z samooczyszczaniem. Chcemy pomóc Ci uniknąć poważnych problemów z Twoim piekarnikiem, więc przyjrzyjmy się procesowi i potencjalnym problemom.

Co to jest piekarnik samoczyszczący?

Piekarnik samoczyszczący to funkcja wielu nowoczesnych piekarników, która spala resztki potraw i rozpryski w ekstremalnie wysokiej temperaturze (500 ° C), ułatwiając czyszczenie. Cykl trwa zwykle kilka godzin i ze względów bezpieczeństwa automatycznie blokuje drzwi piekarnika i te pozostają zamknięte, aż do dostatecznego ostygnięcia.

Piece samoczyszczące często pozwalają piec wydajniej, ponieważ są produkowane z większą izolacją obudowy, aby wytrzymać wysoką temperaturę wymaganą podczas czyszczenia.

Jak działają piekarniki samoczyszczące?

Większość znanych producentów oferuje funkcję samooczyszczania piekarnika. Każdy z nich ma różne powłoki ścian bocznych, które są wykonane z żaroodpornej i kwasoodpornej emalii porcelanowej. Wraz ze wzrostem temperatury wewnątrz piekarnika wszelkie resztki jedzenia zostaną spalone na popiół.

Jak często należy te funkcję uruchamiać?

Istnieją sprzeczne informacje między producentami dotyczące częstotliwości uruchamiania funkcji samoczyszczenia. Niektórzy zalecają uruchamianie cyklu co miesiąc, aby zapobiec silnemu gromadzeniu się, podczas gdy inni sugerują ograniczenie stosowania do maksymalnie sześciu razy w roku. Ma to na celu oszczędzanie energii i zużycia urządzeń. Należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi konkretnego urządzenia.

Czy warto mieć piekarnik samoczyszczący czy lepiej pozostać przy tradycyjnych środkach?

Oczywiście główną zaletą piekarnika samoczyszczącego jest to, że nie trzeba używać ostrych środków do czyszczenia piekarników ani szorować ręcznie rozlanych i przypalonych potraw. Jednak czy wiesz, że ekstremalnie wysoka temperatura wymagana do uruchomienia cyklu samooczyszczania może znacznie zagrozić głównym elementom piekarnika? Właśnie dlatego mimo całej wygody wiele osób nadal woli sięgać po płyn do czyszczenia piekarnika i jego się trzymać w swoich obowiązkach domowych. Jeśli coś się zepsuje przy samoczyszczeniu – będzie to również wymagało profesjonalnej naprawy piekarnika.