Schody – jakiego kamienia użyć?

Schody z kamienia naturalnego przy wejściu lub wewnątrz budynku to nie tylko doskonały sposób na pokazanie swoim gościom bogactwa, dobrego smaku i wyczucia stylu, ale także opłacalne rozwiązanie projektowe charakteryzujące się wysoką niezawodnością. Mimo dość wysokiej ceny, wielu właścicieli domów i willi zamawia schody granitowe lub z marmuru. Do tej pory są to najczęstsze rodzaje kamienia naturalnego, wykorzystywane w pracach wykończeniowych.

Jakiego kamienia użyć?

Marmur jest materiałem dekoracyjnym, charakteryzującym się delikatniejszymi lub wręcz bardziej nasyconymi odcieniami, co sprawia, że jest najbardziej popularny do stosowania wewnątrz dużych bloków administracyjnych, banków, placówek oświatowych, muzeów, galerii, teatrów itp.

Istnieje wiele rodzajów kamienia o różnych kolorach i cechach strukturalnych. Łączy je jednak prostota obróbki, gładka powierzchnia i stosunkowo niewielka waga, co może stać się decydującym czynnikiem w planowaniu instalacji.

Granit też jest atrakcyjny estetycznie. Wiele rodzajów charakteryzuje się bardzo fantazyjnymi odcieniami, które można łączyć z różnymi kierunkami projektowania. Ma dwukrotnie większy margines bezpieczeństwa niż marmur i jest wysoce odporny na obciążenia ścierne – dzięki temu granitowe schody są szczególnie popularne przy wejściu do budynku o dużej dostępności. Granit może służyć przez wiele lat, pozostając prawie niezmienionym. Wykorzystywany jest również do budowy schodów marszowych wewnątrz budynku, rzadziej – schodów krętych.

Co to jest „ziarnistość”?

Wytrzymałość kamienia można określić na podstawie jego ziarnistości. Parametr ten określa wielkość ziaren – cząstek mineralnych, tworzących strukturę kamienia (mogą obejmować zarówno elementy skalne, jak i formacje krystaliczne).

Istnieją trzy rodzaje ziarnistości:

• drobnoziarniste – w tym typie wielkość ziaren nie przekracza 2 mm. Taka ziarnistość sprzyja tworzeniu się najbardziej solidnej tekstury kamienia ze względu na ścisłe przyleganie cząstek do siebie i brak mikrowgłębień. Granit drobnoziarnisty jest najczęściej używany do budowy stopni schodów wejściowych. Charakteryzuje się wysoką (ale w pełni uzasadnioną) ceną;

• średnioziarniste to najczęściej spotykany rodzaj, w którym wielkość ziaren wynosi 2-5 mm, co zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa przy średnim koszcie. Średnioziarnisty marmur i granit są powszechnie stosowane do różnych prac okładzinowych, w tym jako materiał na stopnie;

• gruboziarniste – w tym typie wielkość ziaren przekracza 5 mm. Ten materiał jest najmniej trwały ze wszystkich; może pęknąć pod silnym uderzeniem mechanicznym (na przykład, gdy ciężki ładunek stały spada z dużej wysokości). Dla reszty jest to dobry materiał do wykończenia schodów wewnętrznych i zewnętrznych, charakteryzujący się stosunkowo niewielką ceną.

Ważną rolę odgrywa faktura kamienia, która bezpośrednio wpływa na jego kolor i wygląd, a jednocześnie może wpływać na cenę. Najmniej cenione są np. marmury i granity jednorodne, pozbawione cieni i gier kolorystycznych. Dlatego są używane do celów czysto praktycznych.