Schody i stopnice – jakie drewno wybrać?

Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy remontujesz już istniejący, zaprojektowanie klatki schodowej pasującej do Twojego stylu i stylu życia jest ważną kwestią. Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj schodów, czas zdecydować, jaki rodzaj stopnicy wybrać. Istnieje wiele stylów bieżnika i materiałów do wyboru, które uzupełniają projekt Twojego domu. Niezależnie od tego, czy Twój dom jest nowoczesny, współczesny, rustykalny czy tradycyjny, znajdziesz styl, który spełni Twoje wymagania.

Drewniane schody

W przypadku drewna ważne jest, aby rozważyć, czy projekt dotyczy wnętrza, czy zewnętrznej części domu. Wiele gatunków drewna nie wytrzymuje warunków atmosferycznych, dlatego należy starannie rozważyć wybór odpowiedniego gatunku drewna. W przypadku schodów wewnętrznych dostępne są różne rodzaje drewna, które nadadzą Twojemu wystrojowi inną estetykę. Niektóre z bardziej popularnych odmian na Drewdom schody drewniane i stopnice to:

• czerwony dąb,
• biały dąb,
• twardy klon,
• orzech.

Czerwony dąb jest łatwo dostępny, ma czerwonawo-brązowy wygląd i jest uważany za twardy i ciężki o średniej wytrzymałości na zginanie. Dodaje wnętrzu ciepła. Dąb biały ma nieco jaśniejszy kolor niż dąb czerwony i jest ciężkim drewnem liściastym o średniej wytrzymałości na zginanie. Biały dąb stał się bardzo popularny w nowoczesnym designie, ponieważ ma prostsze, bardziej liniowe usłojenie niż dąb czerwony. Zastosowanie białego dębu rozjaśnia pomieszczenie. Nie jest zalecany do estetycznych zastosowań stopnicy na zewnątrz, ponieważ szybko zmienia kolor na czarny wraz z pogodą (chociaż jest dość odporny na gnicie).

Twardy klon jest kremowo-biały z lekkim czerwonawo-brązowym odcieniem i jest ogólnie prostoziarnisty, ma wysoką odporność na ścieranie i zużycie, co czyni go dobrym, solidnym wyborem na schody i podesty. Orzech jest twardym drzewem liściastym, biel jest kremowo-biała, a środek jest od jasno do ciemnobrązowego. Ciemne drewno jest zazwyczaj najbardziej poszukiwane, więc spodziewaj się, że zapłacisz więcej, ponieważ biel będzie bezużyteczna.

Inną opcją jest jeszcze odzyskane drewno ze starej stodoły lub fabryki, w której lata intensywnego użytkowania dodały drewnu charakteru. Alternatywnie, może to być nowsze drewno, które zostało poddane naprężeniom mechanicznym i wykończone, aby nadać temu zniszczony wygląd. Tak czy inaczej, może nadać teksturowany, rustykalny wygląd. Może to być pożądane w obszarach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ każde dodatkowe zużycie w miarę upływu czasu tylko doda charakteru drewnu. Ponadto popularne jest bielenie lub wybielanie drewna w celu nadania mu antycznego postarzanego wyglądu, jednocześnie rozjaśniając powierzchnię drewna. Czasami pigment jest dodawany przed lakierem nawierzchniowym, dzięki czemu naturalne ziarno jest bardziej widoczne. Postarzana sękata stopnica może uzupełnić szeroką postarzaną podłogę z deski sosnowej. Sosna to bardziej miękkie drewno, które z biegiem czasu łatwiej się zużywa niż drewno liściaste.