Taryfy wodno-ściekowe – jakie niespodzianki czekają na wnioskodawców?
Każdy kto miał z nimi choć raz do czynienia dobrze wie, jak taryfy wodno ściekowe bardzo potrafią być skomplikowane. Wynika to między innymi z faktu, iż nie brakuje rozbieżności, jeśli chodzi o to, jakie wymogi stawia ustawa, a jakie są określone w rozporządzeniu wykonawczym. Większość osób, które chcąc nie chcąc musi się pochylić nad tematem i zająć sprawą przyznaje, że gdyby nie profesjonalna pomoc prawników zatwierdzenie korzystnej taryfy z powodu tych rozbieżności naprawdę mogłoby się ciągnąć miesiącami, o ile nie latami.
Taryfy wodno-ściekowe – jakie jeszcze niespodzianki czekają na wnioskodawców?
Nie jest rzadkością, iż wymogi organu regulacyjnego wcale nie mają uzasadnienia w przepisach prawa. Tutaj również profesjonalna pomoc prawnicza z ramienia kancelarii po prostu jest nieoceniona. Oczywiście jeśli chce się uniknąć wielokrotnych wezwań do reagowania na te wymagania, co może przybrać różnorodne formy jak na przykład konieczność:
• przedłożenia ,,poprawionego projektu taryfy”
• przedłożenia dodatkowych wyjaśnień,
• uzupełnień wniosków.
Jak widać stawka jest wysoka a cały proces niezwykle pracochłonny i czasochłonny, a zwłaszcza jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy w tym wyspecjalizowanym zakresie.
Ustalenie poziomu sprzedaży usług finansowych – ciekawe wymagania
Aby nie być gołosłownym, warto przytoczyć ogólny przykład sytuacji związanej z wnioskiem taryfowym, która może mocno utrudnić całą procedurą. Nie należy do rzadkości sytuacja, w której jednym z wymagań organu regulacyjnego jest równa wartość tabel załączonych do uzasadnienia, bez uwzględniania innych czynników, które na to de facto wpływają. Nie ma to żadnych podstaw prawnych, a w zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które rozliczają się na zasadzie abonamentu. Co jednak nie zmienia faktu, że taka sytuacja naprawdę nie jest rzadka, a to co generuje – niezwykle kłopotliwe. Możliwość skorygowania tych danych o ile w ogóle jest możliwa jest bardzo czasochłonna, a nawet to wszystko może prowadzić do konieczności stworzenia od nowa całkowicie nowego projektu.
To nie wszystko!
Czym jeszcze może wnioskodawcę zaskoczyć organ regulacyjny? Kwestionowanie wysokości marży podstawy jest jednym z takich aspektów. Tym bardziej, że tak naprawdę brakuje solidnych podstaw, które mogłyby to uzasadniać. Gwoli ścisłości warto przypomnieć, jak wiele czynników koniec końców może wpływać na ostateczną wysokość marży – od kosztów dodatkowych, po potrzeby inwestycyjne. Pokazuje to jeszcze bardziej jak czasochłonny, kłopotliwy, pracochłonny może być cały proceder składania wniosków, a zwłaszcza jeśli nie ma w nim miejsca na profesjonalną pomoc z ramienia kancelarii prawniczej.
Dlatego mądre przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne już z góry stara się uniknąć takich problemów, konsultując się z prawnikami zawczasu, dając sobie większe szansę na zatwierdzenie pożądanej taryfy w możliwie jak najkrótszym czasie.