Skarby Istrii: Porec

Pastuchy elektryczne

Półwysep Istria należy do najpopularniejszych regionów turystycznych, jakimi może się pochwalić Chorwacja. Wczasy na jego terenie to okazja do połączenia wypoczynku na plaży z wizytą na terenie historycznych miast. W ich gronie znajduje się Porec – atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika zabytków i pięknych budowli.

Co warto zobaczyć w tym mieście?

Atrakcji jest tu wiele. Porec może oczarować swą starówką, na terenie której zachowało się wiele ciekawych pamiątek historycznych. Zachwycają fragmenty dawnych fortyfikacji, w gronie których wyróżniają się XV-wieczne bramy. Perełką architektury barokowej na terenie miasta jest pałac Sincic z XVIII wieku, w którego murach urządzono ciekawe Muzeum Regionalne. Warto pamiętać, że jest to najstarsza placówka muzealna na terenie Istrii. Innym skarbem miejskiej starówki są zabytkowe domy, wśród których nie brak perełek średniowiecznego budownictwa. W och gronie wyróżnia się dom Pod Dwoma Świętymi, który powstał w XII wieku. Styl gotycki, z widocznymi wpływami architektury weneckiej, reprezentuje z kolei zabytek pochodzący z przełomu XIV i XV wieku. To pałac Zuccato, któremu z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej. W pobliżu dawnego Forum można z kolei zobaczyć ciekawe zabytki z okresu rzymskiego. Pozostałości po świątyniach Neptuna oraz Marsa przypominają o tym, że w początkach naszej ery Porec był ważnym ośrodkiem rzymskiego osadnictwa.
Najcenniejszym zabytkiem miasta, wpisanym na listę UNESCO, jest bazylika Eufrazjana. Historia tego obiektu sięga czasów wczesnego chrześcijaństwa, a najcenniejszym skarbem są tu bizantyjskie mozaiki. Baptysterium z V wieku i otoczone krużgankami atrium to kolejne elementy, które zachęcają do zwiedzenia tej niezwykłej świątyni. Warto też wdrapać się na kościelną dzwonnicę, która cieszy się wielkim uznaniem jako punkt widokowy. Warto też odwiedzić pobliski pałac biskupi, w którym ma swą siedzibę Muzeum Sztuki Sakralnej.
Istria to region wyjątkowy. Na jego terenie Chorwacja pokazuje swe wyjątkowo piękne oblicze, a dzięki zabytkom zachowanym w tutejszych miastach można zapoznać się z przeszłością tej niezwykłej krainy. Wycieczki po półwyspie i jego historycznych miastach każdemu sprawią wiele radości.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-pogrzeb-c-6.html