W jaki sposób możemy rozliczyć PIT?

Każda osoba, która osiąga dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, zobowiązana jest do tego, aby rozliczyć się z fiskusem. Obecnie możliwości wypełnienia właściwej deklaracji podatkowej jest wiele. Coraz większą popularnością cieszą się jednak programy umożliwiające złożenie rocznego zeznania podatkowego przez internet. W jaki sposób można rozliczyć PIT i jak wybrać właściwy formularz? Podpowiadamy.

Jaki formularz wybrać?

Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się z urzędem skarbowym, często mają problem z doborem właściwego druku. Warto więc wiedzieć, jakie formularze umożliwiają nam rozliczenie się z fiskusem. Jednym z najczęściej wykorzystywanych druków, wypełnianych przez blisko 80% podatników jest PIT-37. Korzystają z niego wszystkie te osoby, które osiągają dochód wyłącznie za pośrednictwem płatnika, a więc np. były zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej. 

 

Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy rozliczają się według skali podatkowej, są zobowiązani do złożenia deklaracji PIT-36. Jeśli zaś rozliczają podatek liniowy, wówczas powinni wypełnić formularz PIT-36L. 

 

Dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przygotowano druk PIT-28. Niektóre dochody wykazywane są na innych formularzach, na przykład PIT-38 czy PIT-39 dlatego, jeżeli nadal nie wiesz, z którego druku skorzystać, sprawdź jak rozliczyć PIT. Termin złożenia deklaracji podatkowej w 2023 roku to 2 maja.

 

Jak rozliczyć PIT online?

Obecnie większość podatników rozlicza się z fiskusem, korzystając ze specjalnych, bezpłatnych programów do wypełniania PIT-ów. Za ich pośrednictwem można w szybki i komfortowy sposób uzupełnić właściwą deklarację wraz z niezbędnymi załącznikami, a następnie przesłać ją do urzędu skarbowego. 

 

Takie programy, jeżeli są rekomendowane na przykład przez Ministerstwo Finansów czy Krajową Izbę Księgowych są w pełni bezpieczne, a wszelkie dane i formularze w nich zawarte są na bieżąco aktualizowane. Po przesłaniu deklaracji podatkowej za pośrednictwem takiej strony podatnik otrzymuje UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które należy zachować. Od pewnego czasu istnieje możliwość rozliczenia się z fiskusem również za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT.

 

Jak rozliczyć papierowy formularz PIT?

Deklarację podatkową można wypełnić również w wersji papierowej. Takie działanie często wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności z zakresu prawa i finansów. Ręcznie wypełniony PIT można zanieść do właściwego urzędu skarbowego osobiście lub przesłać go pocztą. W takim przypadku datą złożenia zeznania jest data na stemplu pocztowym.

 

Jakie materiały reklamowe warto zamówić do firmy?