Sposób na piękne nogi? Skleroterapia!
Skleroterapia wstrzyknięć to niechirurgiczna metoda, która została opracowana dawno temu z myślą o leczeniu nieestetycznych i uszkodzonych żył, takich jak pajączki (lub żylaki lub zaostrzenia żylne) oraz żylaki nóg. To bezpieczna i skuteczna metoda. Przy mniejszych żyłach, takich jak pająki, stosuje się technikę mikroskleroterapii.
Istnieją dwa rodzaje pajączków:
-Teleangiektazje, czyli czerwone, niebieskie lub fioletowe żyły śródskórne o szerokości do 1 mm
-Żyły siatkowate, czyli zielono-niebieskawe żyły podskórne o szerokości do 3 mm
Mikroskleroterapia to najskuteczniejsza metoda leczenia pajączków nóg. Nie nadaje się do pajączków na poziomie twarzy. Prawie wszystkie osoby mogą mieć skleroterapię, z wyjątkiem kobiet w ciąży, karmiących piersią lub stosujących antykoncepcję. Względnym przeciwwskazaniem jest terapia przeciwzakrzepowa, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w wywiadzie, cukrzyca i ciężka astma oskrzelowa (podczas leczenia kortykosteroidami).
W przypadku większych żył, takich jak żylaki, roztwór do obliteracji żylaków o wyższym stężeniu można wstrzyknąć w postaci roztworu lub zmieszać z powietrzem jako skleroterapię pianową. W wybranych przypadkach (stosunkowo niewielkie żylaki) skuteczną metodą leczenia żylaków może być skleroterapia Warszawa piankowa. W zależności od wielkości i głębokości leczonych żył można to wykonać pod kontrolą USG.
Na czym polega zabieg?
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do żyły jałowego roztworu środka obliterującego skórę (zwanego sklerosantem) za pomocą bardzo cienkiej igły. Nie wymaga znieczulenia, nawet miejscowego. Sklerosant uszkadza wewnętrzną wyściółkę ścian żył powodując nieodwracalne zmiany, tak że przeciwległe ściany sklejają się ze sobą, co skutkuje zablokowaniem żyły i utworzeniem zwłóknienia (stwardnienie). Gdy żyła nie może już wypełniać się krwią, organizm w końcu wchłonie ją w ciągu kilku miesięcy. Powszechnie używa się roztworów polidokanolu (który jest detergentowym sklerozantem).
Czy konieczne są jakieś środki ostrożności przed zabiegiem?
Unikaj aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz spożywania alkoholu przez 2 dni przed zabiegiem. Nie używaj żadnych kremów ani balsamów na nogi przez 24 godziny przed wstrzyknięciem.
Czy przed zabiegiem potrzebne są jakieś badania?
W niektórych przypadkach może być wymagana ultrasonografia dupleksowa żył kończyn dolnych w celu określenia stopnia zaawansowania choroby zarówno żył powierzchownych (tych znajdujących się bezpośrednio pod skórą), jak i głębokich (żył między grupami mięśni). Twój chirurg naczyniowy zadecyduje podczas wstępnej konsultacji, czy potrzebujesz tego badania.
Co dzieje się po zabiegu?
Po sesji mikroskleroterapii często pojawia się zaczerwienienie i obrzęk wzdłuż żył. Może to trwać godzinami, dniami lub nawet dłużej, w zależności od wielkości wstrzykniętych żył. Innymi słowy, wygląd żył pogorszy się, zanim się poprawi. Rzadziej mogą pojawić się siniaki. Możesz wykonywać normalne czynności bezpośrednio po zabiegu skleroterapii. W ciągu następnych tygodni lub miesięcy twoje ciało będzie stopniowo wchłaniało żyły, do których wstrzyknięto.