Sprawdź, czy suplementacja biotyny to coś dla Ciebie!

Biotyna jest popularnym suplementem witaminowym często sprzedawanym ze względu na jego zdolność do wzrostu zdrowych włosów, skóry i paznokci. Jednak istnieją ograniczone badania dotyczące związku między biotyną a włosami. A z ograniczonych badań większość wskazuje, że biotyna tylko pogrubia i wydłuża włosy, jeśli masz niedobór biotyny – odczujesz to.

Oto, co musisz wiedzieć o biotynie, jej związku ze zdrowymi włosami i możliwych skutkach ubocznych. Dodatkowych informacji o tabletkach na porost włosów szukaj w tym artykule, a jeśli ciekawią Cię inne tematy związane z suplementami: https://vesmed.pl/tabletki-na-porost-wlosow-ranking/ – to miejsce dla Ciebie.

Co to jest biotyna?

Biotyna, znana również jako B7 lub witamina H, jest niezbędnym składnikiem odżywczym witaminy B, który można znaleźć naturalnie w niektórych produktach spożywczych lub przyjmować jako suplement diety. Biotyna jest ważna z kilku powodów, w tym:

  • Przekształca składniki odżywcze, takie jak węglowodany, białka i tłuszcze, w energię.

  • Wspomaga produkcję keratyny, która pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie.

Możesz również wziąć biotynę jako suplement dostępny bez recepty. Zalecane dzienne spożycie różni się w zależności od wieku i płci, ale dla dorosłego mężczyzny lub kobiety wynosi 30 mcg. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementu biotyny, aby ustalić, jaka dawka jest dla Ciebie najlepsza.

Biotyna na porost włosów

Biotyna pomaga w produkcji keratyny, białka tworzącego włosy, skórę i paznokcie. Z tego powodu wiele firm reklamuje biotynę za jej zdolność do wspomagania wzrostu włosów, ale niewiele jest badań na temat związku między nimi. To, co zwykle robimy w praktyce klinicznej, to polecanie biotyny osobom z suchymi, łamliwymi włosami lub łamliwymi paznokciami.

Ludzie mogą mieć niedobór z różnych powodów, takich jak:

  • Ciąża

  • Alkoholizm

  • Niedobór biotynidazy (BTD), rzadkie zaburzenie genetyczne, które uniemożliwia organizmowi recykling biotyny.

Objawy niedoboru biotyny postępują stopniowo w czasie i mogą obejmować: przerzedzone włosy lub wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, wysypka wokół oczu i ust, letarg lub depresja.

Jeśli doświadczasz wypadania włosów, może to być spowodowane innym problemem żywieniowym, takim jak niedobór żelaza, lub podstawowym stanem zdrowia, takim jak zaburzenia tarczycy. Przyjmowanie biotyny nie byłoby skuteczne w żadnym z tych stanów.

Efekty uboczne biotyny

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, co oznacza, że nadmiar jest wypłukiwany z moczem i nie jest przechowywany w organizmie. Dlatego nie można przedawkować biotyny, ale niektórzy ludzie mogą doświadczyć rozstroju żołądka lub biegunki podczas przyjmowania suplementów biotyny. Ponadto biotyna nie jest szkodliwa dla nerek, jeśli jest przyjmowana w odpowiednich dawkach. Badania nie wykazały żadnych niepożądanych skutków – ale ważne jest, aby utrzymać dawkę poniżej 5 mg dziennie.

Dzieje się tak, ponieważ biotyna zaabsorbowana w krwiobiegu może zakłócać wyniki testów przez wiele godzin lub dni po fakcie, takich jak testy hormonów tarczycy lub test troponiny, który pomaga diagnozować zawał serca.

Więcej o leczeniu alkoholizmu na stronie https://wszywkaalkoholowakatowice.pl/