Sprawdź swoje CV przed wysłaniem go do pracodawcy

writing-1149962_640Zdarzyło Ci się wysłać CV do wielu różnych firm, ale pomimo tego nikt do Ciebie nie dzwoni i nie zaprasza Cię na rozmowy rekrutacyjne? Sprawdź swoje CV i zobacz co w nim poprawić, by pracodawcy nawiązali z Tobą kontakt!

Zaktualizuj dane kontaktowe

Bardzo często zdarza się, że osoby poszukujące pracy i rozsyłające dokumenty aplikacyjne po firmach, np. poprzez serwisy, takie jak Pracuj.pl, nie otrzymują odpowiedzi zwrotnej, ponieważ… mają niekompletne lub stare dane kontaktowe w swoim CV!
Sprawdź, czy Twój numer telefonu oraz adres mailowy są aktualne i podane poprawnie. Jedna literówka w tym ważnym miejscu może sprawić, że miesiącami będziesz czekać na odpowiedź od przyszłego pracodawcy. Możliwe również, że – korzystając z kreatora CV lub gotowego szablonu – w Twoich danych kontaktowych widnieje np. numer 123456789 lub mail kowalski.j@xyz.pl. Spraw więc, by kontakt z Tobą był łatwy i bezproblemowy!

Uzupełnij doświadczenie zawodowe

Jeśli dawno nie aplikowałaś/-eś do pracodawców, a w międzyczasie zdobyłaś/-eś nowe doświadczenie – uzupełnij swoje CV o te informacje. Pamiętaj o odwróconej chronologii, podaniu okresu pracy i pełnionego stanowiska, np. maj – wrzesień 2017 – Doradca Klienta.
Możesz również dopisać najważniejsze obowiązki pełnione na wybranych stanowiskach, dzięki czemu pracodawca dowie się co potrafisz i czym się już zajmowałaś/-eś.

Nie zapomnij o umiejętnościach i zainteresowaniach!

Pamiętaj o odświeżeniu rubryki z umiejętnościami, językami oraz zainteresowaniami. Ukończyłaś/-eś w ostatnim czasie kurs sprzedaży przez internet? A może Twoja znajomość języka obcego weszła na wyższy poziom? Popraw nieaktualne informacje.

Pozbądź się zbędnych elementów

Odświeżanie swojego CV to nie tylko dopisywanie nowo nabytych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Przejrzyj informacje zawarte w dokumencie i zastanów się co jest niepotrzebne i usuń to. Przykładowo, przedstawiłaś/-eś mnóstwo różnych umiejętności i starasz się o stanowisko Grafika – pracodawcy nie będzie potrzebna informacja o tym, że posiadasz Kurs ratownika, który przydał Ci się kilka lat temu podczas pracy jako Ratownik na plaży.

Popraw nazwę i zadbaj o format pliku

Aby Twoje CV nie zginęło podczas rekrutacji między innymi plikami na komputerze pracodawcy – najlepiej nazwij je swoim imieniem i nazwiskiem, np. CV – Kowalska Anna. Prześlij je również w odpowiednim formacie – zamiast wysyłać plik w Wordzie przekonwertuj go na plik .pdf. Dzięki temu będzie go można otworzyć na każdym urządzeniu, ponadto nikt poza Tobą nie będzie go edytować i zmieniać podanych przez Ciebie informacji.

Dodaj aktualną klauzulę

Klauzula o wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez pracodawcę jest obowiązkowa, to wymóg prawny i bez zawarcia jej w swoim CV nie będziesz mogła/mógł wziąć udziału w procesie rekrutacji. Pamiętaj o tym, by każdorazowo sprawdzić czy Twój plik posiada aktualną klauzulę.