Spuszczel pospolity – metody likwidacji szkodnika drewna

Spuszczel pospolity to jeden z najgroźniejszych szkodników, które atakują drewno. Są to owady należące do rodziny chrząszczy kózkowatych. Ze względu na to, że bardzo często można go spotkać w domu nazywany jest on często spuszczelem domowym. Osobniki z tego gatunku żyją maksymalnie 25 dni. Samice osiągają większe rozmiary od samców. Spuszczel pospolity charakteryzuje się dwoma guzkami na przedpleczu, które są dużo jaśniejsze od reszty ciała.

Spuszczele mogą zaatakować większość drewnianych rzeczy jakie mamy w domu, takiej jak dach, schody lub drzwi. Mogą one doprowadzić do całkowitego zniszczenia każdego rodzaju drewna.

Metod na wyeliminowanie szkodników z naszego otoczenia jest kilka. Jedną z nich jest fumigacja. Polega na zaaplikowaniu gazu, który przechodzi w drewno zainfekowane przez spuszczele. Dzięki temu można je wyeliminować wraz z larwami pasożytów. Dokonanie tego zabiegu wymaga opuszczanie przez lokatorów budynku na okres od 2 tyg do miesiąca, w zależności od powierzchni miejsca, który zaatakowały insekty. Konieczne jest również zabezpieczenie wszystkich pomieszczeń przed wyeliminowaniem szkodników. Fumigacja jest najbardziej kompleksowym rodzajem eliminowania spuszczeli pospolitych.

Cena tego rodzaju zwalczania szkodników uzależniona jest od obiektu, w którym miałby się odbyć proces fumigacji. Pod uwagę bierze się wielkość budynku, rodzaj czy kształt.

Kolejnym sposobem na walkę z tymi szkodnikami mogą być preparaty na spuszczele. Najpierw musimy bardzo dokładnie oczyścić drewno oraz zaaplikować preparat. Możliwymi sposobami na to jak skutecznie nanieść preparat na drewno mogą być natryskiwanie bądź malowanie powierzchni. Są również dwie możliwości aplikowania środku na spuszczela: metoda wysokociśnieniowa oraz niskociśnieniowa. Ta metoda jest krótsza niż poprzednia. Możemy uporać się ze szkodnikami w przeciągu paru dni i nie musimy opuszczać budynku. Jednakże nie możemy stosować preparatów na drewno zabudowane i pokryte powłokami.

Stosowanie preparatów na spuszczele jest o wiele mniej skuteczna niż gazowanie szkodników. Cena zabiegu ustalana jest po przeanalizowaniu stopnia porażenia drewna oraz czasu potrzebnego na dokładne przygotowanie drewna.

Jedną z niszowych praktyk, która stosuje się w celu pozbycia się spuszczeli jest metoda Veloxy. Dedykowana jest dla wartościowych, niedużych rozmiarów obiektów zabytkowych. Polega na umieszczeniu przedmiotów do przygotowanej specjalnej folii, w której poprzez wyparcie tlenu z foliowej komory, zastępuje się go azotem. Z pewnością jest to jedna z najlepszych rozwiązań do pozbycia się insektów z obiektów zabytkowych. Jest to związane z tym, że dzięki tej metodzie obiekty mają zapewniony stały poziom wilgoci. Czas trwania tego zabiegu to około miesiąc.

Cena za usługę jest uzależniona od ilości drewna oraz w jakich okolicznościach będzie trzeba dokonywać zabiegu. Dzięki tej metodzie można uzyskać taki sam efekt jak przy gazowaniu spuszczeli. Tylko, że metoda Veloxy przeznaczona jest jedynie do małych obiektów.