Zmiana statusu i nazwy KPU – czyni Krosno miastem akademickim!

KPU zamienia się w PANS, a wraz z tą reformą uczelnia w Krośnie zyska naprawdę wielkie możliwości rozwoju, a samo miasto – stanie się obszarem akademickim, atrakcyjnym dla studentów z różnych zakątków kraju. Spójrzmy dokładniej na to, co ta zmiana – statusu i nazwy, która miała miejsce 1.01 tego roku wniesie do rzeczywistości polskiej edukacji.

Już nie KPU – teraz PANS. Co to zmienia?

Możliwość prowadzenia studiów dla nauczycieli – w sposób samodzielny i niezależny, zdaje się być jednym z największych plusów tego, że uczelnia w Krośnie jest teraz w gronie szanowanych uczelni, jako Akademia Nauk Stosowanych . Przed tym faktem musiała zawierać porozumienia z uczelnią akademicką, aby takie nauczanie było możliwe.

Na jakich kierunkach będą mogli kształcić się przyszli nauczycieli w PANS?

• Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna,
• Wychowanie Fizyczne.
• Filologia Angielska.

To nie znaczy jednak, że uczelnia zyskała uznanie dopiero wraz ze zmianą statusu. Wręcz przeciwnie – właśnie dzięki temu, że już wcześniej była znana jako godna uwagi placówka szkolnictwa wyższego, dzisiaj może pochwalić się miejscem w tak elitarnym gronie. Na dowód tego warto przytoczyć słowa, które w prasie przytoczył dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów: „Nasze mury opuściło już 15 tysięcy absolwentów. Prowadzimy kilkanaście kierunków studiów o profilu technicznym, przyrodniczo-rolniczym, społecznym, nauk o zdrowiu i humanistycznym, kształcimy 2100 studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich”. To pokazuje wyraźnie z jak dobrej jakości studiami mieliśmy i mamy do czynienia. Uczelnia teraz zyskując dodatkowe skrzydła tym bardziej pokaże na co ją stać.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie – nazwa idealna?!

Uczelnia zawodowa w Krośnie jest esencją tego, jak powinna działać Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, dlatego wszyscy związani z uczelnią specjaliści zgodnie stwierdzają, że nowa nazwa idealnie pasuje do jakości, z jaką ma się w murach tej szkoły do czynienia. Tutaj kształcenie praktyczne jest absolutnym priorytetem, a studia dualne to standard. Są prowadzone we współpracy z firmami specjalizującymi się w szczególnych obszarach wiedzy i branża, dzięki czemu studenci zdobywający swoją wiedzę na tej krośnieńskiej uczelni nie tylko są świetnie przygotowani do zawodu pod względem wiedzy teoretycznej, ale też mogą cieszyć się konkretnymi umiejętnościami zawodowymi. Uczelnia kładzie też nacisk na badania naukowe, które wyróżniają się swoim wdrożeniowym charakterem.

Już nie KPU w Krośnie, ale dzisiaj dumnie brzmiąca Państwowa Akademia Nauk Stosowanych to miejsce, które warto mieć na uwadze biorąc pod uwagę studiowanie na Podkarpaciu. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że wraz ze zmianą statusu uczelnia nie tylko zyskała niesamowity prestiż na skalę krajową, ale przede wszystkim otworzyło to dla niej naprawdę interesujące, nowe możliwości rozwoju, z których każdy student Akademii będzie mógł czerpać garściami.