Stolarz – zawód z przyszłością?

Carpentry-service

W obecnych czasach, gdy pracę ludzką coraz częściej zastępują maszyny, a naturalne materiały odchodzą w przeszłość na rzecz sztucznych plastików, mogłoby się wydawać, że także zawód stolarza jest już przeżytkiem. Tak jednak nie jest. Stolarz był potrzebny społeczeństwu od niepamiętnych czasów, a zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie z każdym dniem.

Zakres prac

Prace wykonywane przez stolarzy są bardzo różne, zawsze jednak wiążą się z obróbką drewna. Można wyróżnić stolarza budowlanego, zwanego cieślą, który zajmuje się konstrukcjami więźb dachowych, szalunków i innych elementów niezbędnych na placach budów. Inni zajmują się stolarką otworową, czyli tworzeniem okien i drzwi, jeszcze inni specjalizują się w projektowaniu i wykonywaniu mebli. Niezbyt popularna jest specjalizacja dotycząca tworzenia instrumentów muzycznych drewnianych. Choć zadania te są od siebie zgoła różne, każdy stolarz musi „rozumieć” drewno i potrafić dokonać jego obróbki w sposób zgodny ze sztuką.

Niezbędna jest także umiejętność łączenia poszczególnych elementów. Wszak szafa czy więźba dachowa to konstrukcja zbudowana z wielu drewnianych części, a nie jedna stabilna bryła. To sprawia, że zawód ten jest bardzo wymagający i często niesamowicie odpowiedzialny. Cena materiału też nie należy do najniższych, stąd nie można pozwolić sobie na zbyt wiele pomyłek i błędów. Każdy wyrzucony element przekłada się na fizyczny ubytek w portfelu stolarza.

Styl retro

O przyszłość stolarzy budowlanych można być spokojnym tak długo, jak na rynku istnieje potrzeba budowania nowych obiektów. Wątpliwości mogą jednak nachodzić przy pozostałych specjalizacjach. Wystarczy spojrzeć na sposób i styl, w jakim mieszkamy. Coraz częściej stosujemy okna plastikowe, a nie drewniane. To przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na usługi stolarskie. Podobnie sprawa wygląda z meblami. Większość z nich to zwykła sklejka, która jest przeznaczona do samodzielnego montażu. Deska wychodzi spod maszyny, jest pakowana do pudła i otwierana przez klienta w domu. Gdzie tu miejsce dla stolarza? Całe szczęście, coraz częściej ludzie wybierają produkty trwałe i dobrej jakości. Moda na meble jednorazowego użytku mija, a zamiast nich pojawiają się te ciężkie i charakteryzowane na stare. Miłośników staroci przybywa.

Taki wystrój wnętrza ma swój urok. Decydując się na takie wyposażenie domu, obecność stolarza może być już niezbędna. Mały metraż mieszkania przy potężnych i ciężkich meblach zawsze będzie wymagało zmian i przeróbek. Marząc o idealnym umeblowaniu także trzeba dokonać indywidualnego zamówienia. Nie można liczyć na sklepy meblarskie, które produkują towary hurtowo. Chcąc zapewnić wnętrzu duszę, trzeba skorzystać z usług stolarskich.

Cuda na małej powierzchni

Stolarze powinni być także zadowoleni z obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Problemy z otrzymaniem kredytów hipotecznych powodują, że coraz częściej kupuje się mieszkania o bardzo małym metrażu typu kawalerki. Niejednokrotnie na trzydziestu kilku metrach znajdują się dwa pokoje, aneks kuchenny i łazienka. Mała przestrzeń sprawia, że dobranie odpowiednich mebli jest bardzo trudne. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zaprojektowanie indywidualnego umeblowania dla danego mieszkania, które sprawi, że przy maksymalnej oszczędności miejsca, będzie można pozwolić sobie na jak największą ilość elementów.

Jedynym rozwiązaniem jest zlecić tę pracę stolarzowi. Także specjaliści zajmujący się instrumentami muzycznymi oraz dziełami artystycznymi mogą liczyć na coraz większe zainteresowanie ich usługami. Coraz więcej klientów rozumie, jaką przewagę ma drewno nad sztucznymi materiałami. Mowa nie tylko o aspektach estetycznych, ale także parametrach technicznych. Drewno jest wytrzymalsze, lepiej chroni przed wilgocią i chłodem, jest elastyczniejsze. Zawód stolarza ma przyszłość tak długo, jak rosną drzewa, z których można tworzyć. Oczywiście, jak w każdym zawodzie, trzeba posiadać wiele umiejętności i dbać o najwyższą jakość swoich wyrobów, by móc utrzymać się na rynku w czasach trudnej konkurencji.

Więcej informacji na temat pracy z drewnem, drewnem klejonym oraz innymi konstrukcjami drewnianymi można uzyskać na stronie branżowej http://wmsbudownictwo.pl/