Strona firmowa – zlecić od podstaw czy wykorzystać CMS?

web-design-1
O zaletach i korzyściach jakie niesie ze sobą posiadanie własnej strony firmowej chyba nie trzeba nikogo zapewniać. Pierwsze wahania powinny dotyczyć nie samej decyzji o założeniu strony firmowej, lecz sposobu jej utworzenia. Możliwości jest kilka i wszystkie należy rozpatrzyć pod względem stopnia trudności, poniesionych kosztów oraz czasu wykonania.

Zlecanie stworzenia strony od podstaw

Jest to rozwiązanie, od którego odchodzi coraz więcej twórców stron i firm wyspecjalizowanych  w tej działalności. Samo znalezienie osoby perfekcyjnie znającej język programowania i posiadającej nieprzeciętne umiejętności graficzne na starcie zajmie nam sporo czasu. Całkowite budowanie strony od samego początku jest procesem długotrwałym i kosztownym. Taka praca wymaga ogromnej precyzji, zwiększonego nakładu pracy i sporych wydatków, które w ciągu całego okresu zlecenia mogą ulegać zmianie. Oczywiście nie można tego sposobu przedstawiać wyłącznie w ciemnych barwach. Tego typu strony z reguły chodzą szybciej i są bardziej wydajne niż te z wykorzystaniem systemu CMS. Nasuwa się pytanie: czy jest to wystarczający powód do skłonienia się ku temu rozwiązaniu?

Strony oparte o technologię CMS

Skoro odchodzi się od standardowego robienia stron i tworzenia ich krok po kroku, to na popularności zyskuje CMS, czyli system zarządzania treścią posiadający prosty w obsłudze panel administracyjny, za pomocą którego możemy dodawać, usuwać i zmieniać treści na stronie.

Najpopularniejszym systemem opartym o CMS jest oczywiście WordPress. Początkowo korzystali z niego wyłącznie blogerzy, jednak z czasem zaczęto dostrzegać możliwości tego narzędzia przy budowie bardziej zaawansowanych stron internetowych. Swoją popularność uzyskał dzięki korzystaniu z niego w darmowej wersji, przejrzystej nawigacji i nieskomplikowanej obsłudze. Ponadto w każdej chwili pozwala na wprowadzanie dowolnych zmian przez administratora strony. Nasze dane są bezpiecznie przechowywane w systemie. Użytkownicy dostrzegają również jego niebanalny wygląd i sporą ilość gotowych szablonów, które można modyfikować według własnych potrzeb. To właśnie takie rozwiązania wpłynęły na wysoki udział WordPressa w segmencie tego typu systemów. Oczywiście CMS nie zaczyna i nie kończy się wyłącznie na tej platformie. Możemy wspomagać się takimi narzędziami jak np. Drupal czy Joomla!, lecz dalsze administrowanie nimi jest nieco trudniejsze, a same systemy nie są tak nowoczesne i innowacyjne jak ich główny konkurent.

Dla samych twórców stron jest to o wiele prostsze rozwiązanie. Technologia CMS, w przeciwieństwie do konkurencyjnej metody, nie potrzebuje aż tylu zaawansowanych zabiegów programistycznych, przez co poświęca się jej mniej czasu. Dla zleceniodawcy istotne są wydatki przewidziane na wykonanie takiej usługi. Całe wdrożenie systemu i dalsze korekty nie wpłyną na dziurę w naszym budżecie.

Który sposób wybrać przy tworzeniu własnej strony firmowej?

W tym przypadku bierzemy pod uwagę posiadane przez nas umiejętności informacyjne, oczekiwania wobec naszej strony, stopień jej zaawansowania i częstotliwość, z jaką będziemy ją aktualizować i wprowadzać zmiany. Jeżeli witryna ma spełniać wyłącznie podstawowe funkcje i zawierać tylko najważniejsze informacje, tj. dane o firmie czy kontakt, a my jako właściciele nie będziemy przeprowadzać na niej gruntownych zmian, możemy zdecydować się na pierwszy wariant. W takim przypadku poniesione koszty będą naprawdę znikome.

Jeśli oczekujemy od naszej strony bardziej zaawansowanych funkcji, większej ilości multimediów (zdjęć, filmów) oraz przede wszystkim potrzeby jej regularnego edytowania, wówczas powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem modelu CMS, najlepiej opartego na WordPressie. Późniejsze korekty wszelkich danych okażą się o wiele prostsze i bardziej intuicyjne. Ponadto w tym zakresie będziemy mogli liczniej przebierać w ofertach firm i freelancerów, a także dokładniej porównywać ich doświadczenie oraz cenniki usług.

Źródło:

– “Jak stworzyć stronę www z systemem CMS?” – etworzenie.pl