Suknia ślubna jak marzenie

Wychowane na bajkach o księżniczkach dziewczęta często wyobrażają sobie scenę własnego ślubu. Za rękę trzyma i patrzy się z miłością on, książę śmiałek, który podbił serce, a ciało spowija ona ‐ suknia jak marzenie.

Dzień zawarcia małżeństwa jest absolutnie wyjątkowy, dlatego na całym świecie, w każdej kulturze, panna młoda tego dnia też wygląda wyjątkowo. Suknie ślubne mogą być różne, tak jak różnorodne są zwyczaje i gusta. Na przestrzeni wieków i lat style i trendy też się oczywiście zmieniają.

Kiedy przychodzi już ten czas, gdy w perspektywie jest bardzo konkretne zamążpójście, wtedy to, co było wyobrażeniem, zaczyna nabierać realnych kształtów. Rozpoczyna się najprzyjemniejszy etap przygotowań ‐ wybór sukni. Kandydatka na pannę młodą może wtedy zazwyczaj liczyć na pomoc i doradztwo mamy, siostry czy przyjaciółki, ale i tak to ona musi podjąć decyzję, bo to jest jej dzień i to ona musi czuć się wtedy komfortowo.

Internet jest skarbcem, w którym znajdujemy ogrom zdjęć modelek w sukniach wszelkich fasonów. Suknie ślubne są pokazane w ich niezwykłym pięknie. Kobiety instynktownie szukają modeli w stylu najbliższym swemu sercu. Pierwsze jednak, co należałoby brać pod uwagę przy wyborze, to typ sylwetki. Odpowiednio dobrany fason wydobywa to, co urzekające, kryje to, co chcemy ukryć, wyrównuje proporcje i nadaje sylwetce lekkości. Warto równolegle z wyborem sukni pomyśleć o pozostałych elementach ubioru. Buty, biżuteria, ozdoby we włosach, bielizna, bukiet i inne dodatki warto dobrać konkretnie, żeby całość była spójna w swym stylu i wyrazie. To już jednak lepiej na żywo, bo po etapie poszukiwań w sieci i przeglądania setek katalogów ślubnych, przychodzi wreszcie etap odwiedzania salonów, komisów czy wypożyczalni sukien i skonfrontowania teorii z rzeczywistością. Rzeczywistość zaś może okazać się jeszcze bardziej bajkowa, bo doradzać będzie wykwalifikowany personel, znający się na rzeczy.

W trendach na rok 2020 możemy znaleźć różnorodne modele, które łączy lekkość i elegancja. Od zawsze suknie ze ślubów w rodzinach królewskich miały wpływ na modę ślubną. Aktualnie na przykład utrzymuje się efekt Meghan, czyli prostota i minimalizm, gładkie tkaniny, subtelne akcenty i perfekcyjnie dobrane ozdoby. Innym trendem są suknie z dekoltem V, który wysmukla sylwetkę. Istnieje też kierunek odwrotny ‐ dekolt zabudowany, a czasem wręcz minigolf. Są też “księżniczkowe” suknie typu A, z podkreśloną talią, a na dole falbanami i tiulami. Bardzo ciekawe są trendy w stylu vintage, retro czy boho, a także nowoczesne kroje z zaskakującymi, nieoczywistymi rozwiązaniami. Do wyboru, do koloru… choć w kolorystyce dominuje nieśmiertelna biel.

Suknie ślubne są bohaterkami niejednej opowieści czy rodzinnej legendy. Dziewczynki z zainteresowaniem oglądają ślubne zdjęcia rodziców, zachwycając się, jaka mama jest na nich piękna. Czasem kobiety trzymają swoje suknie w szafach, być może z myślą o córce, a może przez sentyment. Córki natomiast chętnie je przymierzają, nawet jeśli sporo jeszcze muszą urosnąć. Dla wielu kobiet fakt, że mieszczą się po latach w swoją suknię ślubną, jest powodem do dumy i radości. Nie ma chyba innego stroju, który niesie ze sobą taki ładunek wspomnień i to przez wiele dziesiątków lat.

Współczesna kobieta przesądom się poddawać nie powinna, ale zwyczaj, aby przyszły pan młody nie widział swojej wybranki w sukni ślubnej przed czasem, ma swój sens. Niech będzie to dla niego niespodzianka. Klasyczny mężczyzna i tak nie zwraca uwagi na szczegóły, dla niego liczy się całokształt… a ten będzie na pewno oszałamiający.