Światło dzienne czy sztuczne w biurze? Co wybrać?

Fotolia_12097063_L2

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę przy każdym stanowisku pracy, a szczególnie w biurze. Jest to miejsce, w którym wiele godzin siedzimy przy biurku, patrząc się w ekran komputera, więc tym bardziej musimy zadbać, by nasze stanowisko pracy jest odpowiednio doświetlone. Tylko jakie światło zapewni nam optymalne warunki do pracy? Co lepsze- światło dzienne, czy może sztuczne? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania, znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest oświetlenie dzienne?

Oświetlenie dzienne to takie, które emitowane jest przez naturalne źródła. Jego dostawcą jest głównie słońce i to właśnie jemu, zawdzięczamy światło, z którego nasz organizm czerpie energię i dobre samopoczucie, a my możemy cieszyć się lepszym zdrowiem. Dostęp do oświetlenia dziennego możemy uzyskać poprzez przebywanie na świeżym powietrzu, lecz przy pracy w biurze to raczej niemożliwe. Zwykle nasze stanowisko pracy jest wydzielone w zamkniętych pomieszczeniach, a jedyną szansą na naturalne oświetlenie są okna, im ich więcej, tym lepiej.

Sztuczne źródła światła

Z kolei sztuczne źródła światła to takie, które powstały w sposób niezależny od natury. Zaliczyć do nich można ogniska, czyli nic innego jak wszystkim dobrze znane żarówki. Dodatkowo żarówki dzieli się na dwa rodzaje, te o ciepłej oraz o zimnej barwie. W biurze zalecane jest wykorzystywanie światło zimnego, gdyż mobilizuje organizm do działania i podnosi poziom energii. Światło ciepłe z kolej sprzyja relaksowi i odprężeniu, więc bardziej sprawdzi się w ośrodkach rekreacyjnych, niż w biurach, gdzie potrzeba pełnej mobilizacji do pracy.

Co lepsze – oświetlenie dzienne, czy sztuczne?

Doszliśmy do takiego etapu, w którym musimy zadać sobie pytanie, które oświetlenie będzie odpowiednie dla naszego biura. Co wybrać? Oświetlenie dzienne, czy może sztuczne? Jeśli jesteśmy dopiero na etapie wyboru biura, to zdecydowanie lepiej rozejrzeć się za lokalami z dostępem do światła dziennego. Pomieszczenia z dużymi oknami dostarczą nam odpowiednią ilość naturalnego światła, które jest o wiele lepsze od oświetlenia sztucznego, zarówno dla naszego wzroku, ciała, jak i samopoczucia, więc wywiera korzystny wpływ na cały organizm. Niestety znalezienie idealnego miejsca pod biuro jest bardzo trudne i w przeważającej ilości dostępne są tylko lokale z małą ilość okien i znikomym dostępem do światła dziennego. To jednak nie znaczy, że musimy zrezygnować z prowadzenia biura w godnych warunkach, musimy tylko postarać się o to, by go odpowiednio doświetlić. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie i pozostałym pracownikom dobre warunki do pracy. Przy planowaniu sztucznego oświetlenia warto wiedzieć, że nie może być zbyt intensywne, ani zbyt słabe. Musimy stworzyć naturalne warunki pracy, ale bez fachowej wiedzy nie uda nam się tego osiągnąć. Dlatego najlepiej będzie zgłosić się do wyspecjalizowanej i godnej zaufania firmy https://www.oswietlenie24h.pl, która w dziedzinie oświetlenia i wyposażenia nie ma sobie równych. Bez wątpienia pod okiem specjalistów uda nam się nie tylko spełnić narzucone normy, ale także zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki do pracy.