Jak świętować urodziny pracownika w firmie?

Urodziny to ważny dzień w życiu każdej osoby. Tę wyjątkową datę warto świętować również w środowisku zawodowym. Obchodzenie urodzin pracownika to doskonała okazja do pokazania mu wsparcia i uznania. Takie działanie pracodawcy może pozytywnie wpłynąć na poziom satysfakcji i motywacji podwładnego.

Wręczenie podarunku od szefa

Urodziny świętuje się najczęściej w małym gronie – z rodziną lub grupą bliskich przyjaciół. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w ograniczonym stopniu obchodzić je także w firmie. Współcześnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika i w tej sytuacji pracodawcy powinni poważnie zastanowić się nad odpowiednim uhonorowaniem tego ważnego dnia w życiu swoich podwładnych. Nawet mały gest może bowiem zwiększyć ich satysfakcję, zachęcić ich do dalszego angażowania się w sprawy przedsiębiorstwa czy poprawić relacje w zespole. Taka inicjatywa ze strony przełożonego pozytywnie wpływa też na wizerunek całego zakładu pracy.

Dobry pomysł na świętowanie urodzin podwładnego to wręczenie mu upominku od szefa, np. karty podarunkowej, która stanowi rodzaj benefitu pozapłacowego i może być zasilona dowolną kwotą. Tego typu świadczenia dostarcza przedsiębiorstwom firma Edenred. Przedpłacona karta podarunkowa to niezwykle uniwersalny prezent. Dostępne na niej środki finansowe można wykorzystać w wielu punktach handlowych, dzięki czemu pracownik sam może zdecydować, na co przeznaczy otrzymane pieniądze.

Ciekawym pomysłem na prezent urodzinowy dla pracowników z długim stażem jest także dofinansowanie wypoczynku. Podwładni, którzy otrzymają taki podarunek, na pewno poczują się wyjątkowo docenieni i usatysfakcjonowani.

Życzenia i niespodzianka od całego zespołu

Świętując urodziny pracownika, warto pokazać mu, że jest on doceniany przez wszystkich członków zespołu, a on sam stanowi jego ważny element. Dobrym rozwiązaniem jest więc przygotowanie kartki z życzeniami od szefa i współpracowników. Warto ją spersonalizować, a także zawrzeć na niej wyrazy uznania dla trudu i zaangażowania, jakie wykazuje pracownik w swojej codziennej pracy. Zamiast wypisywania kartki, można też zdecydować się na wysłanie e-maila lub zorganizowanie szybkiego spotkania, podczas którego każdy z najbliższych współpracowników solenizanta będzie mógł przekazać mu życzenia.

Aby osoba obchodząca urodziny poczuła się wyjątkowo, warto także zaskoczyć ją z rana małą niespodzianką. Oprócz ozdobnej kartki, wystarczy położyć na jej biurku ulubione słodycze, najlepiej w ozdobnym opakowaniu. To drobny gest, który może wywołać uśmiech na twarzy niejednej osoby.

A może dzień wolny?

Mimo że urodziny w firmie mogą być miłe i przyjemne, duża część osób i tak wolałaby obchodzić swoje święto w gronie najbliższych. Niektórzy pracodawcy wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom swoich podwładnych i zapewniają im dodatkowy, płatny dzień wolny. Pracownicy mogą wówczas spędzić urodziny w dowolnym miejscu, wedle własnych preferencji. Zaproponowanie im takiego rozwiązania to dobry sposób na pokazanie zaufania i uznania, a także przekonanie ich, że firmie zależy na satysfakcji osób zatrudnionych w jej strukturach.