System monitoringu w pracy – czy to legalne?
Kamery bezpieczeństwa są przydatnym narzędziem w biznesie, pomagającym chronić zarówno Twoje aktywa, jak i pracowników. Mogą być również wykorzystywane do nadzoru pracowników, więc musisz brać pod uwagę prawa do prywatności swoich pracowników, kiedy decydujesz, jak je używać i lokować.
Potrzeba nadzoru
Właściciele firm zgłaszają już od dawna, że montaż systemu monitoringu i instalacja kamer bezpieczeństwa pomogły im na kilka istotnych sposobów. Kamery nie tylko pomogły im zidentyfikować kradnących pracowników, ale przede wszystkim zniechęcają pracowników do kradzieży. Kamery pomagają również pracodawcom monitorować nawyki pracy pracowników.
Nie wszystkie instalacje kamer mają „złapać” pracowników, którzy popełniają błąd. Tak jak pracownicy używają ich do monitorowania nawyków pracy, tak pracodawcy widzą poświęcenie pracownika.
Prawa do prywatności pracowników
Wielu pracowników rozumie, że pracodawcy muszą monitorować miejsce pracy, więc rozumieją potrzebę instalowania kamer bezpieczeństwa we wszystkich zakładach. Nie będą jednak pozwalać na to, by kamera mogła rejestrować ich najbardziej prywatne chwile. Oczekują i domagają się pewnej prywatności, a obowiązują w tym kontekście również przepisy. Aby zainstalować kamery, właściciel firmy musi udowodnić, że ma uzasadniony cel biznesowy, nie jest to aż tak łatwe do osiągnięcia jak montaż anteny satelitarnej. Ponadto większość krajów wymaga, aby pracodawca powiadomił swoich pracowników, że pomieszczenia są monitorowane. Ukryte kamery są generalnie niedozwolone.
Prawo dotyczące nagrań wideo
Sądy orzekły, że instalacja kamer monitorujących nie jest nielegalna, o ile nie narusza prywatności. Na przykład pracodawcy nie mogą instalować kamer w toaletach lub szatniach, w których ludzie zmieniają ubrania. Niektóre państwa idą o krok dalej i zabraniają kamer w salonach. Zainstalowanie kamer w tych obszarach może pozostawić właściciela firmy otwartą na proces na podstawie czynów niedozwolonych.
Chociaż nagrywanie wideo może być legalne, tak nie jest w przypadku nagrań dźwiękowych. Nagrywanie dźwięku lub podsłuchiwanie jest nielegalne w większości miejsc. Aby nagrać dźwięk, nagrywana strona lub strony muszą wyrazić zgodę. Pracownicy mają prawo pozwać pracodawcę, jeśli uważają, że ich prywatność została w jakikolwiek sposób bezprawnie naruszona przez kamery monitorujące.
Poznaj prawo!
Jeśli jesteś właścicielem firmy i myślisz o zainstalowaniu kamer bezpieczeństwa w swoim biurze, powinieneś najpierw zapoznać się z przepisami dotyczącymi prywatności. Przepisy te mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca, w którym zamierzasz wprowadzić kamery. Możesz się dużo więcej na ten temat dowiedzieć, kontaktując się z odpowiednimi instytucjami, które odpowiadają za regulacje z tym związane. Powinieneś być również przygotowany na możliwość oburzenia ze strony swoich pracowników i staraj się przedstawiać swoją decyzję w sposób, który nie podważa ich charakteru ani poświęcenia. To bardzo ważne, jeśli zależy Ci na efektywności pracy w firmie.