Szukasz studiów dla siebie? To musisz wziąć pod uwagę!

Już wkrótce nadejdzie maj, a wraz z nim egzaminy maturalne. Jest to zatem najwyższy czas, żeby zastanowić się nad swoją przyszłością i podjąć decyzje co do obranej drogi po ukończeniu szkoły średniej. Część absolwentów bez wątpienia zdecyduje się na kontynuację edukacji na studiach. Konieczne jest zatem rozważenie potencjalnych kierunków studiów, a następnie wybór spośród nich tych, na które zostanie złożona kandydatura. Jest to bardzo często trudna decyzja, chociażby ze względu na jej wagę. Zresztą żaden przyszły student nie chce kolejnych lat spędzić wyłącznie przy podręcznikach akademickich, a mieć szansę na rozwój swoich umiejętności oraz poznanie nowych osób. Studia mogą być doskonałym czasem, jednak do tego konieczny jest wybór odpowiedniego kierunku, dlatego też dzisiaj podejmiemy temat tego, co należy wziąć pod uwagę podczas jego wyboru.

Własne zainteresowania i cele

Nie ma lepszego punktu wyjścia do podjęcia decyzji dotyczącej studiów od określenia swoich własnych zainteresowań. To właśnie one powinny być pewnego rodzaju drogowskazem, którym należy się kierować. Nie ma bowiem lepszej sytuacji od tej, kiedy treści poruszane podczas zajęć są rzeczywiście interesujące. Ma się wówczas poczucie, że jest się w odpowiednim miejscu i poszerza wiedzę z tej dziedziny, którą chce się poszerzać. Nie jest dobrym pomysłem zdecydowanie się na taki kierunek, który jest uznawany za przyszłościowy i z pracą od razu po odebraniu dyplomu, jeżeli jest on zupełnie poza obszarem indywidualnych upodobań. Jeżeli już wiesz dokładnie, w jakim zawodzie chciałbyś pracować w przyszłości, szukaj studiów, które mogą cię do tego celu zbliżyć. W ich trakcie zdobywa się wiedzę z podręczników akademickich oraz wykładów, ale także rozwija umiejętności, które przydadzą się w dalszej karierze.

Poznaj uczelnię od środka

Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że liczy się nie tylko kierunek studiów, ale także uczelnia, na której jest on prowadzony. Bardzo często to właśnie od niej zależy poziom zajęć oraz możliwość samorozwoju. Konieczne jest zatem znalezienie odpowiednich informacji na temat jej działania, profilu oraz możliwości, które oferuje. Jedną z możliwości na to jest uczestniczenie w jednym z dni otwartych, które obecnie realizowane są w formie zdalnej. Można wówczas dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania całej placówki. Dobrym rozwiązaniem jest także uczestniczenie w tego typu wydarzeniu, ale już na konkretnych wydziałach. Tam udzielane są informacje na temat kierunków czy kół naukowych, bo przecież nie samymi podręcznikami akademickimi człowiek żyje. Nie bez znaczenia jest także zaczerpnięcie opinii pośród obecnych studentów lub absolwentów studiów, które się rozważa. Chętnie dzielą się oni swoimi doświadczeniami oraz odczuciami, które mogą być pomocne w podjęciu finalnej decyzji.

Brak pomysłu na siebie

Jeżeli pomimo usilnych poszukiwań oraz starań wciąż nie jesteś w stanie stwierdzić, na jakie studia chcesz iść, warto poszukać pomocy. Oczywiście dobrą radą zawsze służą rodzice czy inne bliskie osoby, natomiast dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z profesjonalistami. Przy znacznej większości uczelni wyższych działają tak zwane Biura Karier. Można się do nich zgłosić właśnie w przypadku wątpliwości co do wyboru studiów oraz dostać cenne porady. Jest to także doskonały sposób na uporządkowanie myśli i określenie na nowo własnych celów. Jeżeli jednak również to nie pomogło ci w podjęciu decyzji, zdecyduj się na tak zwany gap-year. Należy go natomiast dobrze przemyśleć, żeby nie był to rok stracony. Dobrze jest sprawdzać różne możliwości na przyszłość, między innymi poprzez podejmowanie staży oraz praktyk w różnych firmach. Możesz poświęcić go także na przygotowanie się do poprawy wyników z matury. Powinien być to czas poszukiwań i poznawania samego siebie, dzięki czemu podjęcie decyzji co do obranego kierunku będzie znacznie łatwiejsze.